Aθλητικά NέαΛύγισε την Μπέρνλι στο φινάλε η Γιουνάιτεντ και… -8 από τη Σίτι (vid)

Λύγισε την Μπέρνλι στο φινάλε η Γιουνάιτεντ και… -8 από τη Σίτι (vid)

Μπορεί να ζορίστηκε και να αγχώθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο εντός έδρας με την αξιόμαχη Μπέρνλι, ωστόσο έφτασε στο ζητούμενο με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο και πανηγύρισε μια νίκη (3-1) που τη φέρνει στο -8 από την πρωτοπόρο Σίτι.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σόλσκιερ ο Μέισον Γκρίνγουντ, που άνοιξε το σκορ στο 48’ κι έλυσε τον… Γόρδιο δεσμό στο 84’.

Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» συμπλήρωσαν 12 αγώνες πρωταθλήματος δίχως ήττα (7-5-0) κι έσπασαν την αρνητική παράδοση που τους ήθελε να μην μπορούν να νικήσουν τους clarets στο «Ολντ Τράφορντ» την τελευταία τετραετία.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, όμως δεν είχαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Ντάιτς.

Η λύση δόθηκε στο 48’, με τον Ράσφορντ να πραγματοποιεί εξαιρετική ατομική ενέργεια και να σερβίρει -αφού πρώτα ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε απίστευτη προσποίηση- στον Γκρίνγουντ, ο οποίος εκτέλεσε ιδανικά για το 1-0.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Σόλσκιερ δεν το χάρηκαν καθόλου, καθώς στο 50’ ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων, με τον Ταρκόφσκι να νικάει κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα και να ισοφαρίζει με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Κι ενώ η Μπέρνλι έδειχνε να αντέχει στις πιέσεις της Γιουνάιτεντ, ήρθε ο Γκρίνγουντ στο 84’ να διαμορφώσει το 2-1 με δόση τύχης, αφού η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία για να καταλήξει στα δίχτυα του Πίκοκ-Φάρελ.

Στις καθυστερήσεις (93’) και μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση, ο Καβάνι έγραψε το τελικό 3-1 και σφράγισε την 5η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.