Aθλητικά NέαΛύγισε την Μπασκόνια με «δώρο» του Στάουσκας η Ρεάλ

Λύγισε την Μπασκόνια με «δώρο» του Στάουσκας η Ρεάλ

Έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι! Με ένα τραγικό λάθος του Στάουσκας, που έκανε ανούσιο φάουλ στα 2,9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με το σκορ στο 69-69 και έδωσε δύο βολές στον Καμπάτσο (σ.σ. έβαλε 1/2, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 70-69 της Μπασκόνια στο WiZink Center!

Πρωταγωνιστές για τη «βασίλισσα» ο Τόμπκινς (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Καμπάτσο (10 πόντοι, 11 ασίστ), ενώ από τους Βάσκους ξεχώρισαν ο Σιλντς (14 πόντοι) και ο Σενγκέλια (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Στο 17-6 ανέβηκε η Ρεάλ, στο 8-15 υποχώρησε η ομάδα του Ιβάνοβιτς, που υπέστη την 5η ήττα της στα 6 τελευταία.

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησε μικρή διαφορά (9-4 στο 3’), ωστόσο δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε αυτή. Μάλιστα, από το +4 (14-10) βρέθηκε στο -5 στο φινάλε της πρώτης περιόδου (14-19) καθώς έμεινε άσφαιρη για 4,5 λεπτά!

Και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου η Μπασκόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και διατήρησε τη διαφορά της φτάνοντας μέχρι και το +6 (24-30 στο 15’). Η αντίδραση της ομάδας του Λάσο ήρθε στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, όταν και έτρεξε επιμέρους 7-2 για να πλησιάσει στον πόντο (37-38).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με μπροστάρη επιθετικά τον Ντεκ, έτρεξαν επιμέρους 12-6 και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (49-44 στο 25’). Από την άλλη, οι Βάσκοι απάντησαν με 5-0 (49-49 στο 28’), ωστόσο το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Λάσο στο +4 (53-49).

Με καλάθι του Κοζέρ, η Ρεάλ ξέφυγε με +6 (55-49) στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν με επιμέρους σκορ 11-2 (57-60 στο 34’). Από ‘κει και πέρα ακολούθησε ένα θρίλερ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν.

Με ½ βολές του Ντράγκιτς, η Μπασκόνια μείωσε στον πόντο (66-65), αλλά η «βασίλισσα» πήγε στο +3 (68-65) με καλάθι του Τόμπκινς στα 15 δευτερόλεπτα κι ενώ πήρε 3 επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση! Ο Σενγκέλια κάρφωσε και μείωσε εκ νέου (68-67 στα 11’’), ενώ ο Τόμπκινς έγραψε το 69-67 με ½ βολές στα 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Η τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων εκδηλώθηκε από τον Σιλντς, που βρήκε κενό διάδρομο και με λέι-απ ισοφάρισε σε 69-69 με 4’’ για τη λήξη. Κι ενώ όλα έδειχναν παράταση, αφού η Ρεάλ επανέφερε την μπάλα από τη δική της τελική γραμμή, ο Στάουσκας έκανε ανούσιο φάουλ (με 2,9 δευτερόλεπτα να απομένουν) πάνω στον Καμπάτσο και του έδωσε δύο βολές, με τον Αργεντινό να ευστοχεί στην πρώτη και να χάνει τη δεύτερη για το τελικό 70-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69.