Aθλητικά NέαΛίβερπουλ: Όταν... ξύπνησε, έκανε το καθήκον της (video)

Λίβερπουλ: Όταν… ξύπνησε, έκανε το καθήκον της (video)

Αν και χρειάστηκε να περάσει η πρώτη ώρα του αγώνα για να… πάρει μπρος και να γίνουν οι αλλαγές των Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ και Φιρμίνο, η Λίβερπουλ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες με το 2-0 επί της Άστον Βίλα στο πρώτο της παιχνίδι στο «Άνφιλντ» μετά την κατάκτηση του τίτλου. Ξεπέρασαν την «τεσσάρα» από τη Σίτι οι «κόκκινοι», παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού η ομάδα των Σμιθ και Τέρι.

Οι εκφράσεις του Κλοπ στην άκρη του πάγκου και ο τρόπος που κουνούσε το κεφάλι, μαρτυρούσαν όλα αυτά που έλειπαν από τη Λίβερπουλ. Δίχως ένταση, δίχως σωστές επιλογές, δίχως ενέργεια, με παίκτες που προσπαθούσαν να δώσουν ο ένας στον άλλον οδηγίες και έφταναν να μην μπορούν να συνεργαστούν. Οι «κόκκινοι» έκαναν ένα από τα χειρότερα ημίχρονά τους στο «Άνφιλντ», δίχως κλασσική ευκαιρία για γκολ και μοναδική εξαιρετική στιγμή ένα σουτ του Ντάγκλας Λουίζ έξω από την περιοχή λίγο μετά το ημίωρο. Η Λίβερπουλ είχε παραπονεθεί για ένα πέναλτι στον Σαλάχ στα πρώτα λεπτά και η αλήθεια είναι ότι θα έπρεπε να δοθεί, ενώ, η άμυνα της Βίλα ανάγκασε τους Πρωταθλητές να γυρίζουν συνεχώς τη μπάλα δίχως αποτέλεσμα…

Οι γηπεδούχοι στο «Άνφιλντ» δεν μπορούσαν να συνέλθουν και ν’ αποκτήσουν την ενέργεια που θα μπορούσε ν’ αλλάξει το παιχνίδι και τη ροή του. Η Άστον Βίλα, στο 52ο λεπτό σε γρήγορη επίθεση απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ του Ελ Γκάζι από δεξιά που απέκρουσε ο Άλισον και η Λίβερπουλ παρέμενε με ημιτελείς προσπάθειες, δίχως κάτι να… ταρακουνήσει τον Ρέινα στην εστία του. Ο Κλοπ στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα προσπάθησε να διορθώσει τα πράγματα περνώντας τους Χέντερσον, Φιρμίνο και Βαϊνάλντουμ στο παιχνίδι αντί των Φαμπίνιο, Οριγκί και Τσάμπερλεϊν. Ειδικά οι δυο τελευταίοι, δεν φάνηκαν καθόλου… Μια σωστή συνεργασία των Αλεξάντερ – Άρνολντ και Κεϊτά μετέφερε γρήγορα τη μπάλα διαγώνια και ο χαφ της Λίβερπουλ βρήκε αμέσως τον Μανέ στην «καρδιά» της περιοχής για να πλασάρει ο Σενεγαλέζος και με τη βοήθεια του δοκαριού να γράψει το 1-0.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 88ο λεπτό από τον Κέρτις Τζόουνς, ελάχιστα μετά την είσοδό του στο ματς. Ξεκίνησε εκείνος την προσπάθεια, άφησε στον Χέντερσον, ο Ρόμπερτσον έβγαλε τη σέντρα, ο Σαλάχ με το κεφάλι την ασίστ και ο νεαρός επιθετικός σημείωσε με διαγώνιο σουτ το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με την κόκκινη φανέλα. Και μάλιστα, μια μέρα μετά την ανανέωση του συμβολαίου του… Στο 90′ + 1′ ο Άλισον απομάκρυνε ένα καλό σουτ του Γκρίλις στην καλύτερη στιγμή των «χωριατών» στο παιχνίδι…