Aθλητικά NέαΛέστερ τεσσάρων αστέρων!

Λέστερ τεσσάρων αστέρων!

Χωρίς φρένα η Λέστερ.

Με τους Βάρντι και Τίλεμανς να πετυχαίνουν από δύο γκολ, οι «αλεπούδες» συνέτριψαν με σκορ 4-1 τη Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» στην αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Premier League και σκαρφάλωσαν στη δεύτερη θέση με 15 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Η εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της. Τα «παγώνια» που στάθηκαν κατώτερα των περιστάσεων και γνώρισαν την τρίτη ήττα τους, παρέμειναν στη 12η θέση με 10 βαθμούς.

Η Λέστερ μπήκε… φουριόζα και μόλις στο 2’ πήρε κεφάλι στο σκορ με πλασέ του Μπαρνς σε κενή εστία, μετά από ασίστ του Βάρντι. Έξι λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Βάρντι, ενώ στο 11’ ο Μπαρνς δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο δικό του γκολ και να κάνει το 2-0.

Οι «αλεπούδες» ήταν καταιγιστικές και τελικά πέτυχαν το δεύτερο γκολ στο 22’ με τον Τίλεμανς, που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μελιέ από την κεφαλιά-ψαράκι του Βάρντι. Τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να πετύχουν τρίτο γκολ με τον Άλμπριγκτον, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 37’ ήταν η σειρά της Λιντς να απειλήσει με τον Μπάμφορντ, που πήρε την πάσα του Άιλινγκ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σμάιχελ.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά για λογαριασμό της Λιντς, η οποία κατάφερε να μειώσει με τον Ντάλας στο 48’. Μετά το γκολ, τα «παγώνια» έβαλαν δύσκολα στη Λέστερ και πίεσαν πολύ την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, στο 55′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Ερνάντεθ, ο οποίος σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα, αλλά άντεξαν στην πίεση. Και όχι μόνο αυτό. Στο 76’ πέτυχαν τρίτο γκολ με τον Βάρντι, ο οποίος έκανε το 3-1, επαναφέροντας τη διαφορά στα δύο τέρματα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Τίλεμανς, που πέτυχε και αυτός το δεύτερο τέρμα του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.