Aθλητικά NέαΛειψία και Ντόρτμουντ «δούλεψαν» για τη Σάλκε!

Λειψία και Ντόρτμουντ «δούλεψαν» για τη Σάλκε!

Για τη Σάλκε… δούλεψαν Λειψία και Ντόρτμουντ, μετά το ισόπαλο μεταξύ τους 1-1 στην Red Bull Arena. Αμφότερες είχαν ευκαιρίες για γκολ που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν. Η ομάδα της Βεστφαλίας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τον Μπατσουαγί να έχει καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό, αλλά ο Γκουλάστσι απέκρουσε, ενώ στο 26ο λεπτό δεν μέτρησε γκολ του Ρόις. Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ο Κεϊτά με ένα κλέψιμο και ατομική προσπάθεια έκανε το 1-0, όμως εννέα λεπτά αργότερα ο Ογκουστέν, έβγαλε μόνο του τον Ρόις και αυτός ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν στην επανάληψη με τον Καμπλ να έχει καλή ευκαιρία στο 57ο λεπτό, τον Μπατσουαγί να ανταποδίδει τις ευκαιρίες στο 63’, ενώ η Λειψία είχε τον τελευταίο λόγο με τον Μπρούμα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 86ο λεπτό. Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα η Ντόρτμουντ ισοβαθμεί με την Αϊντραχτ στην 3η θέση, ενώ η Λειψία υποχώρησε στην 6η θέση.

Αναλυτικά η 25η αγωνιστική

Παρασκευή, 2/3

Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (5′ Ζακάρια, 33′ Μοϊσάντερ αυτ. – 59′ Ντελανέι, 78′ Γιόχανσον)

Σάββατο, 3/3 (16:30)

Σάλκε-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (37′ Πιάτσα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ανόβερο 1-0 (39′ Ντα Κόστα)

Αμβούργο-Μάιντς 0-0

Άουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 0-2 (30′ Κράμαριτς, 50′ Γκνάμπρι)

Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-2 (79′ Μεχμέντι-31′ Αλάριο (πεν.), 78′ Μπραντ)

Λειψία-Ντόρτμουντ 1-1 (29′ Κεϊτά – 38′ Ρόις)