Aθλητικά NέαΛειψία για Champions League, σε… ρυθμούς Ευρώπης Βρέμη και Γκλάντμπαχ!

Λειψία για Champions League, σε… ρυθμούς Ευρώπης Βρέμη και Γκλάντμπαχ!

Το αήττητο σερί των 10 αγώνων της επιμήκυνε η Λειψία, που νίκησε με το «καθαρό» 2-0 την Βόλφσμπουργκ, στερώντας της παράλληλα τη δυνατότητα να μπει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας στη Bundesliga. Οι «ταύροι» κατάφεραν να καθαρίσουν τους τρεις βαθμούς πριν ακόμα συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού. Με τον Κέβιν Καμπλ να ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ με το αριστερό, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την… έβδομη αγωνιστική! Ενώ ο… συνήθης ύποπτος Τίμο Βέρνερ πέτυχε το τρίτο του τέρμα στα τέσσερα τελευταία ματς της ομάδας του, «σφραγίζοντας» τη νίκη για την Λειψία!

Με τον Ντάβι Κλάασεν να σκοράρει σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, κι ενώ πρώτα το γκολ του με το κεφάλι στο 76’ ελέγχθηκε από τον VAR, κι ένα ακόμα τέρμα του Θίοντορ Γκεμπρε Σελασιέ επίσης με κεφαλιά οκτώ λεπτά μετά, η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ κι έκανε βήμα… Ευρώπης. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στο Europa League τη νέα σεζόν, αφού το όγδοο φετινό τέρμα του Λούκα Βάλντσμιντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν ήταν ικανό να ανατρέψει τα δεδομένα.

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κέρδισε με 1-0 την Στουτγκάρδη στην ομώνυμη πόλη και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για έξοδο στα ευρωπαϊκά Κύπελλα την επόμενη χρονιά. Ο… χρυσός σκόρερ για τις «ασπιρίνες» ήταν ο Κάι Χάβερτς, που ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 64ο λεπτό κι ενώ προηγουμένως ο Γκονζάλο Κάστρο ανέτρεψε τον Κέβιν Φόλαντ. Με τον Γερμανό μέσο να φτάνει έτσι τα 13 τέρματα και να βρίσκει δίχτυα ξανά μετά την προηγούμενη αγωνιστική. Ο «δικός μας» Τάσος Δώνης μπήκε ως αλλαγή στο 80’, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους Σουηβούς, που ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σαντιάγκο Ασκασίμπαρ…

Αναλυτικά η 29η αγωνιστική

Παρασκευή (12/04)
Νυρεμβέργη-Σάλκε 1-1 (82′ Κούμπο – 85′ Νάσταζιτς)

Σάββατο (13/04)
Λειψία-Βόλφσμπουργκ 2-0 (16′ Καμπλ, 28′ Βέρνερ)

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 2-1 (76′ Κλάασεν, 84′ Γκέμπρε Σελασιέ – 90’+3′ Βάλντσμιντ)

Στουτγκάρδη-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (64′ πεν. Χάβερτς)

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ 0-1 (53′ Ράφαελ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μάιντς (19:30)