Aθλητικά NέαΚουνάει ξανά σεντόνι η Λειψία

Κουνάει ξανά σεντόνι η Λειψία

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λειψία. Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε 2-0 τη Στουτγκάρδη για την 31η αγωνιστική της Bundesliga και «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «κόκκινοι ταύροι», που βρίσκονται στη 2η θέση, έφτασαν τους 64β. και αποσπάστηκαν 9β. από την 5η της βαθμολογίας, Ντόρτμουντ, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Παράλληλα, μείωσαν στους 7β. τη διαφορά από την κορυφή, δίνοντας μια μικρή παράταση στη στέψη της Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, οι Σουηβοί, οι οποίοι είχαν στο αρχικό σχήμα τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους.

Η Λειψία μπήκε με διάθεση να πάρει γρήγορο προβάδισμα. Μπορεί αυτό να μην έγινε, αλλά από το 14’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής του Αχαμαντά με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η πίεση στην περιοχή της Στουτγκάρδης αυξήθηκε όσο περνούσαν τα λεπτά, οι ευκαιρίες χάνονταν με μεγαλύτερη αυτή του Ν’κουνκού στο 38’, αλλά το γκολ δεν έμπαινε.

Με το… καλημέρα στο β’ ημίχρονο και πριν συμπληρωθεί μισό λεπτό, ο Χαϊνταρά άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους ταύρους». Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 53’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σέρλοθ. Στο 67’ ο Μαυροπάνος ανέτρεψε τον Φόρσμπεργκ εντός περιοχής και ο τελευταίος έκανε με πέναλτι το 2-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.