Aθλητικά NέαΚουμάντο στη Βασκονία κάνει η Αθλέτικ! (vids)

Κουμάντο στη Βασκονία κάνει η Αθλέτικ! (vids)

Παρέμεινε… αφεντικό στη Βασκονία η Αθλέτικ Μπιλμπάο! Στο ντέρμπι των Βάσκων με την Αλαβές, στο «Σαν Μαμές», τα «λιοντάρια» επικράτησαν 2-0 της Αλαβές και συνέχισαν την ανοδική πορεία τους.

Ο Ετσέιτα άνοιξε νωρίς το σκορ (6′), με τον Αντούριθ να «γράφει» το τελικό σκορ στο 63′, από το σημείο του πέναλτι. Με αυτήν τη νίκη, η Αθλέτικ πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς τη ζώνη του Europa League, αφού η Βιγιαρεάλ «γκέλαρε» απέναντι στη Λα Κορούνια.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με τον Ουνάλ στο 30ό λεπτό, αλλά ο Ρουμάνος Αντόνε, με γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος, χάρισε έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του.

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Σάββατο, 6/1

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (18’ Κορέα, 68’ Κόστα)

Βαλένθια-Τζιρόνα 2-1 (27’ αυτ. Ραμάλιο, 48’ πεν. Παρέχο – 8’ Πορτού)

Λας Πάλμας-Εϊμπάρ 1-2 (32’ πεν. Βιέρα – 73’ Ορεγιάνα, 77’ Ένριχ)

Σεβίλλη-Μπέτις 3-5 (13’ Μπεν Γεντέρ, 40’ Κιάερ, 67’ Λανγκλέ – 1’ Ρουίθ, 21’ Φεντάλ, 63’ Ντουρμίσι, 65’ Λεόν, 90’+5’ Τέγιο)