aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

GOALΚόπα Άφρικα: Λύτρωση με αυτογκόλ στο 89' για το Μαρόκο

Κόπα Άφρικα: Λύτρωση με αυτογκόλ στο 89′ για το Μαρόκο

Έντονες συγκινήσεις επιφύλαξε στην πρεμιέρα του τετάρτου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019 στην αναμέτρηση του Καΐρου, ανάμεσα σε Μαρόκο και Ναμίμπια.

Οι «αετοί» του Άτλαντα πίεζαν, έχαναν ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ των γενναίων πολεμιστών (παρατσούκλι της Ναμίμπια). Ο Χακίμ Ζιγές του Άγιαξ ήταν όαση στον αγωνιστικό χώρο του Ελ Σαλάμ, αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα.

Ευκαιρία έχασε και ο Ασράφ Χακιμί της Ντόρτμουντ, αλλά ο Λόιντ Καζάπουα έβγαζε όλες τις προσπάθειες των τυπικά γηπεδούχων. Οι Μαροκινοί χρειάστηκαν ένα γκολ για να πάρουν τη νίκη και να ξεκινήσουν με το δεξί στη διοργάνωση.

Μάλιστα, το γκολ δεν ήταν δικό τους. Ήταν αυτογκόλ από τον φορ της Ντίρε (ομάδα της Αιθιοπίας), Ιταμουνούα Κεϊμουίνε, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, έπιασε περισσότερο… αέρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του (89’). Πήραν έτσι τη νίκη με 1-0 κι έβαλαν κάτω από το χαλί τον προβληματισμό που δημιούργησαν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την εικόνα που παρουσίασαν.

ΜΑΡΟΚΟ: Μπονό, Ντιράρ, Χακιμί, Σαΐς, Μπενατιά, Αΐτ-Μπενασέ (70′ Ελ Αχμάντι), Μπουραμπιά (58′ Μπουφάλ), Μπουσουφά, Αμραμπάτ, Ζιγές, Ελ Νεσιρί (78′ Μπουταΐμπ).

ΝΑΜΙΜΠΙΑ: Καζάπουα, Νιάμπε, Χαοσέμπ, Χάναμουμπ, Χόραμπ, Στάρκε (64′ Παπάμα), Χότο (87′ Στέφανους), Κετίτζερε, Σιτέμπι, Σαλουίλε, Λιμπόντι (80′ Κεϊμουίνε).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ουγκάντα 3

Αίγυπτος 3

Ζιμπάμπουε 0

ΛΔ Κονγκό 0

1η αγωνιστική

Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε 1-0 (41′ Τρεζεγκέ)

ΛΔ Κονγκό – Ουγκάντα 0-2 (14′ Κάντου, 48′ Όκουι)

2η αγωνιστική

Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε (26/6, 20:00)

Αίγυπτος – ΛΔ Κονγκό (26/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Ουγκάντα – Αίγυπτος (30/6, 22:00)

Ζιμπάμπουε – ΛΔ Κονγκό (30/6, 22:00)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Νιγηρία 3

Γουινέα 1

Μαγαδασκάρη 1

Μπουρουντί 0

1η αγωνιστική

Νιγηρία – Μπουρουντί 1-0 (79′ Ιγκάλο)

Γουινέα – Μαγαδασκάρη 2-2 (34′ Καμπά, 66′ Καμανό / 49′ Ανισέτ, 55′ Αντριά)

2η αγωνιστική

Νιγηρία – Γουινέα (26/6, 17:30)

Μαγαδασκάρη – Μπουρουντί (27/6, 17:30)

3η αγωνιστική

Μαγαδασκάρη – Νιγηρία (30/6, 19:00)

Μπουρουντί – Γουινέα (30/6, 19:00)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σενεγάλη

Αλγερία

Κένυα

Τανζανία

1η αγωνιστική

Σενεγάλη – Τανζανία (23/6, 20:00)

Αλγερία – Κένυα (23/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Σενεγάλη – Αλγερία (27/6, 20:00)

Κένυα – Τανζανία (27/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Κένυα – Σενεγάλη (1/7, 22:00)

Τανζανία – Αλγερία (1/7, 22:00)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαρόκο 3

Ακτή Ελεφαντοστού 0

Νότιος Αφρική 0

Ναμίμπια 0

1η αγωνιστική

Μαρόκο – Ναμίμπια 1-0 (89′ αυτ. Κεϊμουίνε)

Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική (24/6, 17:30)

2η αγωνιστική

Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού (28/6, 20:00)

Νότιος Αφρική – Ναμίμπια (28/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Νότιος Αφρική – Μαρόκο (1/7, 19:00)

Ναμίμπια – Ακτή Ελεφαντοστού  (1/7, 19:00)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τυνησία

Μάλι

Μαυριτανία

Ανγκόλα

1η αγωνιστική

Τυνησία – Ανγκόλα (24/6, 20:00)

Μάλι – Μαυριτανία (24/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Τυνησία – Μάλι (28/6, 17:30)

Μαυριτανία – Ανγκόλα (29/6, 17:30)

3η αγωνιστική

Μαυριτανία – Τυνησία (2/7, 22:00)

Ανγκόλα – Μάλι (2/7, 22:00)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Καμερούν

Γκάνα

Μπενίν

Γουινέα-Μπισάου

1η αγωνιστική

Καμερούν – Γουινέα-Μπισάου (25/6, 20:00)

Γκάνα – Μπενίν (25/6, 23:00)

2η αγωνιστική

Καμερούν – Γκάνα (29/6, 20:00)

Μπενίν – Γουινέα-Μπισάου (29/6, 23:00)

3η αγωνιστική

Μπενίν – Καμερούν (2/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα (2/7, 19:00)

*Προκρίνονται στη φάση των 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου (2 x 6=12) και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 (5-6-7-8/7)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (10-11/7)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (14/7)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (17/7)

ΤΕΛΙΚΟΣ (19/7)

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ