Aθλητικά NέαΚολωνία για… φίλημα, Σάλκε για λύπηση!

Κολωνία για… φίλημα, Σάλκε για λύπηση!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη -και τέταρτη στα έξι πρόσφατα ματς- για την Κολωνία μετά το 2-0 επί της Σάλκε, η οποία γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα ούσα «άσφαιρη» και έμεινε χωρίς «τρίποντο» για έκτο σερί αγώνα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία στις σημερινές αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι «τράγοι» σκόραραν στο 7’ με τον Χέκτορ, το γκολ ορθώς δεν μέτρησε για οφσάιντ αλλά δύο λεπτά μετά πήραν το προβάδισμα χάρη στο έκτο φετινό γκολ του Μπορνό, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάιντς! Ο Κόρδοβα σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική και τρίτη στις τέσσερις τελευταίες, κάνοντας το 2-0 στο 39ο λεπτό και φτάνοντας τα 10 τέρματα για την Κολωνία, με τους φιλοξενούμενους να… εμφανίζονται στο γήπεδο στο 45’, με τον Γκρέγκοριτς όμως να μην μπορεί να νικήσει τον Χορν στο τετ α τετ…

Στην επανάληψη η Σάλκε προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά, αλλά η κάκιστη επιθετική της λειτουργία δεν της επέτρεψε να φανεί απειλητική για τον Χορν, παρά τις αλλαγές του Νταβίντ Βάγκνερ. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το… δώρο του Νίμπελ, στο 75ο λεπτό, όταν από την ωραία προσπάθεια του Κάιντς που πέρασε τρεις αντιπάλους, πάτησε περιοχή και σούταρε από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα των «κένιγκσμπλαου» για να καταλήξει στα δίχτυα του!

Με το 3-0 υπέρ τους, που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 10η θέση της βαθμολογίας, με παιχνίδι λιγότερο μάλιστα, την ώρα που η Σάλκε παρέμεινε έκτη, δύο βαθμούς πάνω από την έβδομη Βόλφσμπουργκ έχοντας κι ένα ματς παραπάνω.

Αναλυτικά η 24η αγωνιστική:

Παρασκευή 28/02
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χέρτα Βερολίνου 3-3 (6′, 45’+1′ Κάραμαν, 9′ Τόμι – 64′ αυτ. Τόμι, 66′ Κούνια, 75′ πεν. Πιάτεκ)

Σάββατο 29/02
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 1-0 (15′ Σάντσο)
Χόφενχαϊμ-Μπάγερν Μονάχου 0-6 (2′ Γκνάμπρι, 7′ Κίμιχ, 15′ Ζίρκζε, 33′, 46′ Κουτίνιο, 62′ Γκορέτσκα)
Μάιντς-Πάντερμπορν 2-0 (29′ Κουάισον, 37′ Ονισίβο)
Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-3 (57′ Λέβεν 83′ Φινμπόγκασον – 49′ Μπενσεμπαϊνί, 53′, 79′ Στιντλ)
Κολωνία-Σάλκε 3-0 (9′ Μπορνό, 39′ Κόρδοβα, 75′ Κάιντς)