Aθλητικά Nέα«Κηδεία» της Αλκμάαρ στην Αϊντχόφεν

«Κηδεία» της Αλκμάαρ στην Αϊντχόφεν

Κάζο άνευ προηγουμένου υπέστη η Αϊντχόφεν, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Eredivisie. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «32» του Europa League ηττήθηκε 3-1 στο Philips Stadion από την Αλκμάαρ και έχασε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Έτσι, έμεινε στους 34 βαθμούς και αν ο Άγιαξ νικήσει την Τβέντε στο αυριανό (14/1) παιχνίδι τους, θα αποσπαστεί 4 βαθμούς στη μάχη του τίτλου. Από την πλευρά της, η Αλκμάαρ έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή.

Η Αϊντχόφεν πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και πίεσε από τα πρώτα λεπτά προκειμένου να ανοίξει το σκορ. Όμως, καμία από τις προσπάθειές της δεν έβρισκαν στόχο. Αντίθετα, η Αλκμάαρ στην πρώτη ουσιαστικά προσπάθειά της, άνοιξε το σκορ στο 31’ με πέναλτι του Κουπμάινερς. Σαν να μην έφτανε αυτό, οχτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με ασύλληπτο τακουνάκι έκανε το 0-2, βάζοντας τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 59’ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Μάξ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με «νύχια και δόντια» να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και όταν η αντίπαλός της είχε βγει όλη μπροστά για την ισοφάριση, πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 90’ με τον Στενγκς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.