Aθλητικά NέαΚέρασε ντόρτια η Μπαρσελόνα (video)

Κέρασε ντόρτια η Μπαρσελόνα (video)

Τα σπασμένα από την βαριά ήττα της Μπαρτσελόνα -πριν από τη διακοπή- στην έδρα της Θέλτα, πλήρωσε η Λα Κορούνια. Οι μπλαουγκράνα παίζοντας… όσο χρειαζόταν έφτασαν άνετα στο τελικό 4-0 επί της ομάδας της Γαλικίας στο «Καμπ Νου» κι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σεβίλλη.

Το «τρίποντο» για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε καθάρισε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο όταν ο Ραφίνια με δύο γκολ (στο 21’ και στο 36’) έκανε εύκολα το 2-0. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Σουάρες έγραψε το 3-0 (43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων λόγω και της αναμέτρησης του Champions League κόντρα στην Σίτι, με τον Λιονέλ Μέσι να διαμορφώνει το τελικό σκορ από το 58ο λεπτό.