Aθλητικά NέαΚάτι τους έλειπε... (vids)

Κάτι τους έλειπε… (vids)

Άνετη, αποτελεσματική, ορεξάτη και ταχύτατη η Λίβερπουλ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», άξιζε να προηγείται επί της Τότεναμ από το πρώτο ημίχρονο και παρά την κόντρα του έβαζε ο Μισέλ Βορμ που πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ τα κατάφερε.

Ο Κουτίνιο στο 5ο λεπτό έχασε τρομερή ευκαιρία ολομόναχος απέναντι από τον Ολλανδό πορτιέρο των «σπιρουνιών», με τον τελευταίο να σταματάει τη μπάλα στη γωνία του, όμως η συνεχής προσπάθεια των «κόκκινων» και τα ζόρια που έβαζαν για την άμυνα των Λονδρέζων, απέφεραν καρπούς, έστω και αργά. Όσο η Τότεναμ (που αναγκάστηκε να γυρίσει από το 4-2-3-1 στο 4-4-2 με Γιάνσεν αντί του Γουόκερ) δεν μπορούσε να φανεί απειλητική στην επίθεση, προσφέροντας στον Μινιολέ ένα άνετο μεσημέρι, τόσο η Λίβερπουλ έψαχνε το γκολ και το πέτυχε στο 43′ με τον Μίλνερ να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Φιρμίνο από ανατροπή του Λαμέλα.

Ήταν τέτοιο το παιχνίδι που δεν γινόταν να μείνει στο ένα γκολ. Ήταν τέτοιος ο ρυθμός και η εικόνα των δύο ομάδων που η καθεμιά, τις στιγμές που αποκτούσε το μομέντουμ, «φλέρταρε» με τα δίχτυα. Πολύ περισσότερο και εξ αρχής στο δεύτερο ημίχρονο το έκανε η Λίβερπουλ στο 52′ με τον Μάτιπ να πετυχαίνει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι και τον Μανέ στο 54′ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον επόπτη να σηκώνει το σημαιάκι του για ελάχιστα εκατοστά οφσάιντ στον Λαλάνα, αν και η θέση του Άγγλου φαινόταν εξαιρετικά οριακή, δίχως να μπορεί να μιλήσει κανείς με σιγουριά… Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Τότεναμ άρχισε να παίρνει τα πάνω της, ν’ αποφασίζει να δείξει λίγο πείσμα και να κυνηγήσει κάτι στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να της βγει η καλύτερη φάση από το σουτ του Έρικσεν στην κίνηση στο 62′ και την κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ που απέκρουσε με τρομερό τρόπο ο Μινιολέ στο 64′. Η απόφαση του Ποκετίνο να πάει το παιχνίδι από δεξιά, στον Ντάιερ, έφερε και το γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Άγγλο χαφ να κάνει τη σέντρα στο 72′, τον Λαμέλα στην περιοχή να πιάνει κακή κεφαλιά, τη μπάλα να… πηγαίνει προς τα πίσω κι εκεί παραμόνευε από αριστερά ο Ρόους για να νικήσει τον γκολκίπερ της Λίβερπουλ για το τελικό 1-1!

Το ματς θα μπορούσε πολύ εύκολα να καταλήξει σε κάποια από τις δύο πλευρές, οι «κόκκινοι» στις καθυστερήσεις έχασαν σπουδαία στιγμή με τον Χέντερσον να μην κάνει καλή πάσα στον Φιρμίνο με αποτέλεσμα να καθυστερήσει πολύ το ξεδίπλωμα της Λίβερπουλ, όμως στον τρόπο που διαχειρίστηκαν το ματς οι Ποκετίνο και Κλοπ, ο Αργεντινός μπορεί να υπερηφανευτεί…

Τότεναμ: Βορμ, Γουόκερ (28′ Γιάνσεν), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόους, Ντάιερ, Γουανιάμα, Λαμέλα, Άλι, Έρικσεν (90′ + 3′ Ονόμα), Κέιν (83′ Ονόμα)

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Μάτιπ, Λόβρεν, Μίλνερ, Λαλάνα (90′ + 4′ Στιούαρτ), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ (88′ Στάριτζ), Φιρμίνο, Κουτίνιο (69′ Οριγκί)