Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» την Σαουθάμπτον και ανέβηκε 2η η Λέστερ

«Καθάρισε» την Σαουθάμπτον και ανέβηκε 2η η Λέστερ

Η Λέστερ πήρε την νίκη με 2-0 επί της Σαουθάμπτον και βρέθηκε στην 2η θέση της Premier League, περιμένοντας το ντέρμπι του Άνφιλντ για να δει αν θα παραμείνει εκεί.

Οι «Αλεπούδες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στην Σαουθάμπτον η οποία ήταν απειλητική, δείχνοντας διάθεση να… κλέψει βαθμό ή βαθμούς. Αλλά η Λέστρ χτύπησε πρώτη, με τον Μάντισον στο 38ο λεπτό, ο οποίος έκανε το 1-0 και πανηγύρισε το γκολ από… απόσταση με τους συμπαίκτες του.

Η Λέστερ παράμεινε στην θέση του… οδηγού, με την Σαουθάμπτον να πιέζει για την ισοφάριση όσο περνούσε η ώρα. Τελικά όμως η Λέστερ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 95ο λεπτό με τον Μπαρνς. Η Λέστερ είναι πλέον στην 2η θέση με 35 βαθμούς, 1 πίσω από την Γιουνάιτεντ και 2 πάνω από την Λίβερπουλ, αμφότερες έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.