Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» τη Νις και ανεβαίνει η Λιόν

«Καθάρισε» τη Νις και ανεβαίνει η Λιόν

Επιστροφή στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο για τη Λιόν. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία «καθάρισε» με 2-0 τη Νις, έφτασε τους 19 βαθμούς και δείχνει ότι μπορεί να παλέψει για την ευρωπαϊκή τετράδα.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Ριν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ το εξαιρετικό πρώτο ημίωρο ολοκλήρωσε ιδανικά ο Ντεμπελέ που από τα έντεκα μέτρα έγραψε το 2-0 για την ομάδα του. Η αποβολή του Μαρσάλ στο 34ο λεπτό άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες, αλλά η Λιόν ήταν αποφασισμένη να μην χάσει από τα χέρια της αυτή τη νίκη, κάτι το οποίο απέδειξε πλήρως και στην επανάληψη.

Η πίεση της ομάδας της Νίκαιας απέδωσε εν μέρει, αλλά το γκολ του Ντόλμπεργκ στο 78΄δεν άλλαξε τα δεδομένα του ματς.