Aθλητικά NέαΚαθάρισε στο δεύτερο η Σεβίλλη (video)

Καθάρισε στο δεύτερο η Σεβίλλη (video)

Με τρία γκολ στην επανάληψη η Σεβίλλη επιβλήθηκε 3-0 της Εϊμπαρ και έγινε η πρώτη ομάδα στο ισπανικό πρωτάθλημα που φτάνει τους 7 βαθμούς. Η ομάδα του Εντουάρδο Μπερίσο έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως πήρε τους τρεις βαθμούς στο δεύτερο σκοράροντας τρεις φορές σε βάρος των Βάσκων.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Νολίτο έφυγε από αριστερά και έκοψε την μπάλα για τον Γκάνσο που τελείωσε τη φάση από το πέναλτι κάνοντας πολύ πιο απλά τα πράγματα. Οι Ανδαλουσιάνοι σφράγισαν το 2×2 στο 76’ με τον Μπεν Γεντέρ, που έστειλε την μπάλα στην κενή εστία μετά την ασίστ του Πάμπλο Σαράμπια, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Νολίτο έπειτα από εντυπωσιακή ομαδική προσπάθεια και νέα ασίστ πάρε-βάλε, αυτή τη φορά από τον Κορτσία.