Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» ο Μπραντ για Ντόρτμουντ, πρόκριση με Ντοστ η Άιντραχτ

«Καθάρισε» ο Μπραντ για Ντόρτμουντ, πρόκριση με Ντοστ η Άιντραχτ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε με 2-1 και ανατροπή την Γκλάντμπαχ, στο σημαντικότερο παιχνίδι του δεύτερου σημερινού μέρους του γερμανικού Κυπέλλου, μέσα στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ» και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «16» του θεσμού.

Μετά από ένα αμφίρροπο αλλά παράλληλα άσφαιρο πρώτο μέρος, όλα κρίθηκαν στην επανάληψη. Εκεί όπου τα «πουλάρια» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Τουράμ, στο 71’, μετά από ασίστ του Βεντ.

Ωστόσο, οι Βεστφαλοί βρήκαν τις απαντήσεις που έψαχναν στο πρόσωπο του Μπραντ, με τον Γερμανό άσο να ισοφαρίζει με σουτ με το αριστερό έξι λεπτά μετά και τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού. Για να έρθει η ολική επαναφορά τους, ξανά με τον Μπραντ, στο 80ο λεπτό μετά από σέντρα ακριβείας του Αζάρ και κεφαλιά του πρώτου!

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε της Ζανκτ Πάουλι με 2-1, με τους αετούς να φεύγουν από το Αμβούργο με την πρόκριση στις αποσκευές τους χάρη στον Ντοστ. Ο Ολλανδός στράικερ άνοιξε το σκορ με γκολ από τα… αποδυτήρια και κεφαλιά μόλις στο 4’. Ενώ στο 16ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης με ωραίο σουτ νίκησε δύο αντιπάλους και πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Σόμποτκα στο 42’, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.