Aθλητικά NέαΚαθάρισε με Μοράτα η Τσέλσι, έπιασε τη Λίβερπουλ στη 2η θέση

Καθάρισε με Μοράτα η Τσέλσι, έπιασε τη Λίβερπουλ στη 2η θέση

Με τον Αλβάρο Μοράτα να σκοράρει άλλες δύο φορές και να φτάνει τα τέσσερα τέρματα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, η Τσέλσι επικράτησε 3-1 της Κρίσταλ Πάλας και έφτασε στην 2η θέση την Λίβερπουλ, έναντι της οποίας υπερέχει στη διαφορά τερμάτων.

Στο 32ο λεπτό ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ μετά από ένα γύρισμα του Πέδρο, αλλά ο Άντρος Τάουνσεντ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την φιλοξενούμενη στο 53’ με δεξί διαγώνιο σουτ. Ο Μοράτα στο 65ο λεπτό με αριστερό διαγώνιο σουτ, αφού η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι για να δώσει ξανά το προβάδισμα στους «μπλε».

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πέδρο μετά από συρτή σέντρα του Αλόνσο, με ωραίο πλασέ στην κίνηση για να κλείσει το σκορ στο 70ο λεπτό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 3/11
Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (11′ Γουίλσον – 35′ Μαρσιάλ, 90’+2′ Ράσφορντ)
Κάρντιφ – Λέστερ 0-1 (55′ Γκρέι)
Έβερτον – Μπράιτον 3-1 (26′, 77′ Ριτσάρλισον, 50′ Κόουλμαν – 33′ Ντανκ)
Νιούκαστλ – Γουότφορντ 1-0 (65′ Αγιόζε Πέρεζ)
Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 4-2 (10′ Αρναούτοβιτς, 68′, 84′ Άντερσον, 90’+2′ Τσιτσαρίτο – 45′ Γκούντμουντσον, 77′ Γουντ)
Άρσεναλ – Λίβερπουλ 1-1 (82′ Λακαζέτ-61′ Μίλνερ)
Γουλβς – Τότεναμ 2-3 (68′ πεν. Νέβες, 79′ πεν. Χιμένες-27′ Λαμέλα, 30′ Μόουρα, 62′ Κέιν)

Κυριακή 4/11
Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 6-1 (6’ Χόεντ, 12’ Αγκουέρο, 18’ Νταβίντ Σίλβα, 45’+2’, 67’ Στέρλινγκ, 90’+1’ Σανέ – 30’ Ινγκς)
Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 3-1 (32′, 65′ Μοράτα, 70′ Πέδρο – 53′ Τάουνσεντ)