Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» με Γιόβιτς και... κουνάει σεντόνι η Άιντραχτ

«Καθάρισε» με Γιόβιτς και… κουνάει σεντόνι η Άιντραχτ

Σε θέση Champions League φιγουράρει σήμερα (11/11) η Άιντραχτ που επικράτησε με 3-0 της Σάλκε, μέσα στη Φρανκφούρτη, στο ματς με το οποίο… έπεσε την Κυριακή η αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Bundesliga!

Ο Εμπολό έχασε την ευκαιρία να βάλει τους «κένιγκσμπλαου» μπροστά στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ξέφυγε από τον Άμπραχαμ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τραπ σε μια φάση που ενδεχομένως να άλλαζε κι όλο το παιχνίδι…

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σανέ απέτυχε να διώξει, ο Ρέμπιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, «έκοψε» στον Γιόβιτς ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, για το 1-0.

Με πολύ ωραίο γυριστό σουτ στο 73ο λεπτό, μετά από την ασίστ του Κόστιτς από αριστερά, ο ίδιος παίκτης σκόραρε για ένατη φορά τη φετινή σεζόν -περνώντας στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στην κατηγορία- και έβαλε τις «βάσεις» για τη νίκη των «αετών».

Η Σάλκε έδειξε αντίδραση λίγο αργότερα με το πλασέ στην κίνηση του Κονοπλιάνκα στο 77’, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, το οποίο ήταν σημειωτέον το… έβδομο της φετινή σεζόν, σε 11 μόλις ματς στο πρωτάθλημα!

Ο Γιόβιτς συμμετείχε σε ένα ακόμα γκολ της Άιντραχτ, με τον Σέρβο άσο να γίνεται αυτή την φορά δημιουργός «σερβίροντας» στον Αλέ που σκόραρε σε τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι της Φρανκφούρτης και διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό το τελικό 3-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (09/11)
Ανόβερο-Βόλφσμπουργκ 2-1 (31’ Μάινα, 63’ πεν. Μπεμπού – 82’ Βέγκχορστ)

Σάββατο (10/11) (16:30)
Νυρεμβέργη – Στουτγκάρδη 0-2 (68’ Μπάουμγκαρτλ, 82’ Τόμι)
Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 2-1 (65’ Κράμαριτς, 84’ Νέλσον – 69’ Φινμπόγκασον)
Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χέρτα Βερολίνου 4-1 (50’ Ουσάι, 63’ Χένινγκς, 84’, 90’ Ράμαν – 88’ Σέλκε)
Φράιμπουργκ – Μάιντς 1-3 (72’ Σάλαϊ – 6’ Γκμπαμέν, 18’ Ματετά, 75’ αυτ. Ονσίουο)
Βέρντερ Βρέμης – Γκλάντμπαχ 1-3 (59’ Σαχίν – 39’, 48’, 52’ Πλεά)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (49′, 67′ Ρόις, 73′ Αλκάθερ – 26′, 52′ Λεβαντόφσκι)