Aθλητικά NέαΚαθάρισε Λουντογκόρετς και πρόκριση η Μίλαν! (video)

Καθάρισε Λουντογκόρετς και πρόκριση η Μίλαν! (video)

Την ανοδική της τροχιά τόσο σε αποτελεσματικότητα, όσο και σε απόδοση πιστοποίησε και στο Europa League η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» χωρίς να έχουν πολλές αλλαγές, ενδεικτικό ότι τους ενδιαφέρει άμεσα ο θεσμός, επικράτησαν 3-0 της Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, χωρίς όμως το θετικό αποτέλεσμα να έρχεται τόσο εύκολα.

Με αυτό το σκορ, η ομάδα του Γκατούζο έφτασε τα 9 ματς χωρίς ήττα (αήττητη μέσα στο 2018) σε όλες τις διοργανώσεις και επί της ουσίας έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού. Πρωταγωνιστής και πάλι για τη Μίλαν ήταν ο Πάτρικ Κουτρόνε, που μετά τα δύο γκολ που πέτυχε κόντρα στη Σπαλ, άνοιξε το δρόμο με το δικό του τέρμα για την επικράτηση της ομάδας του στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Λουντογκόρετς μην έχοντας κάτι να χάσει, αύξησε την πίεσή της και μάλιστα είχε δοκάρι, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μίλαν κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ στο 64’ ο Ελβετός, Ροντρίγκες, βάζοντας ουσιαστικό τέλος στην αναμέτρηση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το γκολ του Μπορίνι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν το τέρμα της τιμής.