Aθλητικά Nέα«Καθάρισε» άνετα τη Βιλερμπάν η Μπάγερν!

«Καθάρισε» άνετα τη Βιλερμπάν η Μπάγερν!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, αλλά παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Βιλερμπάν και ανέβηκε στο 9-4.

Η ομάδα του Τρινκιέρι πήρε σκορ σχεδόν από όλους όσοι αγωνίστηκαν, με τον Ρέινολντς να ήταν κορυφαίος με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 11π. είχαν οι Τζέντοβιτς και Ραντόσεβιτς.

Από την άλλοι οι Γάλλοι γνώρισαν την τρίτη σερί τους ήττα (3-9), ενώ ήταν πολύ κακοί στην επίθεση, μετρώντας 8/23 τρίποντα και 15/33 δίποντα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρίμαν με 12π.

Δυνατά ξεκίνησε η Μπάγερν στο παιχνίδι, με τον Τζέντοβιτς να την στέλνει στο 8-0. Στη συνέχεια, η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά οι Βαυαροί διατηρούνταν σταθερά μπροστά (19-11), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (24-15).

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με τον Τζόνσον στο +14 (29-15). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τρινκιέρι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Η άμυνα των Γάλλων ήταν αδύνατο να σταματήσει τους παίκτες της Μπάγερν, η επίθεσή τους ήταν πολύ άστοχη και έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (38-21), το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-25).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η επίθεση των φιλοξενούμενων βελτιώθηκε, αλλά το ίδιο καλή ήταν κι αυτή των Βαυαρών, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +19 (56-37), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την Μπάγερν ήταν στο +16 (60-44), στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μπάγερν εξακολουθούσε να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα μέχρι το τέλος, πήρε τη νίκη με το τελικό 76-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-25, 60-44, 76-62