Aθλητικά NέαΚαταιγιστικός Άγιαξ ξέφυγε στο +11

Καταιγιστικός Άγιαξ ξέφυγε στο +11

Έτοιμος να το… σηκώσει είναι ο Άγιαξ, οκτώ αγωνιστικές πριν το φινάλε της Eredivisie.

Με την εντυπωσιακή νίκη με σκορ 5-0 επί της ουραγού Άντο Ντεν Χαγκ εκμεταλλεύτηκε άψογα την ήττα της Αϊντχόφεν από την Άλκμααρ και ξέφυγε στο +11, έχοντας μάλιστα, και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι πρωτοπόρου του ολλανδικού πρωταθλήματος ήταν καταιγιστιοί στα πρώτα 45 λεπτά, σκοράροντας σχεδόν… ανά δεκάλεπτο.

Ο Ρεντς στο 11 άνοιξε το σκορ, με τους Μπρόμπι στο 21′, Άλβαρες στο 32′ και Τάντιτς στο 44′ να διαμορφώνουν το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κλάσεν στο 50′.