Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαBUNDESLIGAΚαρέ πρόκρισης η Λειψία – Στους 8 και η Βόλφσμπουργκ (vid)

Καρέ πρόκρισης η Λειψία – Στους 8 και η Βόλφσμπουργκ (vid)

Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πήρε η Λειψία, που συνέτριψε 4-0 τη Μπόχουμ στη «Red Bull Arena». Οι «ταύροι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι από τα πρώτα λεπτά και μετουσίωσαν σε γκολ αυτή την υπεροχή. Στο 11’ ο Χαϊνταρά άνοιξε το σκορ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Σάμπιτσερ από την «άσπρη βούλα» έκανε το 2-0. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια και στο 66’ ο Πόουλσεν έβαλε τέλος στη… σεμνή τελετή. Εννιά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, γράφοντας το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παρούσα στα προημιτελικά θα είναι και η Βόλφσμπουργκ, που νίκησε δύσκολα με σκορ 1-0 τη Σάλκε. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στη «Volkswagen Arena». Η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να προηγηθεί με τον Βέγκχορστ στο 40’, με τη Σάλκε να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Χοπ στο 45’. Οι «λύκοι» πήραν τον έλεγχο και πίεσαν, χωρίς επιτυχία, για το δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Όσο περνούσε η ώρα, προσπάθησαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να σφραγίσουν την πρόκριση. Παρά την πίεση που δέχθηκαν στο τέλος, τα κατάφεραν και θα συνεχίσουν στη διοργάνωση.