Aθλητικά Nέα«Kαλωσόρισε» την Κροτόνε η Τζένοα!

«Kαλωσόρισε» την Κροτόνε η Τζένοα!

Ονειρική πρεμιέρα για την Τζένοα, εφιαλτική επιστροφή για την Κροτόνε στην Serie A.

Οι Γενοβέζοι έκαναν… φύλλο και φτερό τους νεοφώτιστους, επικρατώντας με 4-1, και ξεκίνησαν ιδανικά το πρωτάθλημα, δείχνοντας πολύ καλά δείγματα γραφής μετά την περσινή κακή σεζόν στην οποία σώθηκαν στο φινάλε.

Ντέστρο (6′) και Πάντεφ (9′) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, εκθέτοντας την κάκιστη αμυντική συμπεριφορά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πάντως μείωσαν με τον Ριβιέρε στο 28ο λεπτό και έδειξαν «σημάδια ζωής». Ωστόσο, ένα επτάλεπτο μετά ο Τζαπακόστα σκόραρε στο ντεμπούτο του με τους Γενοβέζουνς για το 3-1 του ημιχρόνου. Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Πιάτσα έκανε και αυτός ιδανικό ντεμπούτο με γκολ και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 κόντρα στην Κροτόνε στο 75ο λεπτό!

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/9)
Φιορεντίνα-Τορίνο 1-0 (78’ Καστροβίλι)
Βερόνα-Ρόμα 0-0

Κυριακή (20/9)
Πάρμα-Νάπολι 0-2 (64’ Μέρτενς, 77’ Ινσίνιε)
Τζένοα-Κροτόνε 4-1 (6′ Ντέστρο, 9′ Πάντεφ, 34′ Τζαπακόστα, 75′ Πιάτσα / 28′ Ριβιέρε)
Σασουόλο-Κάλιαρι (19:00)
Γιουβέντους-Σαμπντόρια (21:45)