Aθλητικά NέαΚαλή για… καλεσμένη

Καλή για… καλεσμένη

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Δεκατρία παιχνίδια ισούνται με ένα γύρο πρωταθλήματος. Τόσα έδωσε εκτός έδρας η ΑΕΚ σε αγώνες του κυπριακού μαραθωνίου εντός του 2017, από τις 7 Ιανουαρίου μέχρι τις 23 Σεπτεμβρίου. Ο απολογισμός των πέντε νικών, τεσσάρων ισοπαλιών και τεσσάρων ηττών δεν είναι ο καλύτερος για ομάδα που στοχεύει στον τίτλο (έστω και αν το πρόγραμμα, λόγω των πλέι οφ, περιλάμβανε αρκετά ντέρμπι). Ωστόσο, αυτό δεν είναι το μοναδικό στοιχείο που προκύπτει ενόψει του μεθαυριανού ματς με τον Άρη στο Τσίρειο.

Κατ’ αρχάς, το παιχνίδι με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στη Λεμεσό, για τον β’ γύρο της περασμένης σεζόν, ήταν ένα από τα οκτώ εκτός έδρας ματς στα οποία δεν νίκησε. Στις 21 Ιανουαρίου οι δύο ομάδες έφεραν 1-1.

Εκείνη η ισοπαλία ήταν η απαρχή μίας μίνι σειράς αρνητικών αποτελεσμάτων για την ΑΕΚ στο Τσίρειο. Οι κιτρινοπράσινοι αγωνίστηκαν άλλες τρεις φορές εκεί, δίχως να αποδράσουν με τρίποντο σε καμία από αυτές. Αρχικά, έφεραν 1-1 με την ΑΕΛ για τον β’ γύρο. Ακολούθως γνώρισαν δύο οδυνηρές ήττες στη β’ φάση, δεχόμενοι το καθοριστικό γκολ στα τελευταία λεπτά, αρχικά από τον Απόλλωνα (2-3) και έπειτα από την ΑΕΛ (1-2). Έτσι, η τελευταία νίκη τους στο Τσίρειο καταγράφηκε πριν από ένα χρόνο και 23 ημέρες. Στις 18 Σεπτεμβρίου 2016 νίκησαν τον Απόλλωνα με 1-0.

Οι άλλες δύο ήττες των Λαρνακέων μακριά από το «ΑΕΚ Αρένα» σημειώθηκαν στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Η πρώτη από την Ομόνοια στο ΓΣΠ (2-5) και η δεύτερη από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» (0-1), στην τελευταία εκτός έδρας αναμέτρησή τους. Όσο για τις νίκες της ΑΕΚ, οι δύο ήταν απέναντι στην Ανόρθωση (1-0), ενώ επικράτησε άλλες δύο φορές επί του Ερμή (3-2, 4-0) και μία επί της Ομόνοιας (2-1). Τέλος, εκτός από τις ισοπαλίες με τον Άρη και την ΑΕΛ πήρε και δύο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ (1-1, 0-0).