Aθλητικά NέαΉταν ένας Τσέχος, ένας Έλληνας και ένας… Πέρισιτς!

Ήταν ένας Τσέχος, ένας Έλληνας και ένας… Πέρισιτς!

Σε τρένο που δεν εκτροχιάζεται ούτε σε… κακοτοπιές όπως αυτές που συνάντησε στο Ούντινε, μετατρέπεται η Ίντερ.

Παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ, οι φορμαρισμένοι «νερατζούρι» γύρισαν το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Πέρισιτς πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους (2-1).

Το γκολ του Γιάνκτο στο 17’ έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι, αλλά εκείνη επιβεβαίωσε και πάλι πόσο μεταμορφωμένη είναι από την έλευσή του και μετά.

Πρώτα λοιπόν ο Κροάτης ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με όμορφο διαγώνιο σουτ που νίκησε τον Καρνέζη. Και στο δεύτερο ημίχρονο (αφού χάθηκαν ορισμένες μεγάλες ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους) ο ίδιος ο Πέρισιτς γύρισε τούμπα το ματς με ζυγισμένη κεφαλιά στο 87’.

Έτσι, η Ίντερ κέρδισε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία και διατήρησε την απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League στα αναστρέψιμα επίπεδα των πέντε βαθμών.