Aθλητικά NέαΙσοπαλία σε σκορ και… αποβολές στη Ρώμη

Ισοπαλία σε σκορ και… αποβολές στη Ρώμη

Την ευκαιρία να «αποδράσει» με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη έχασε η Ίντερ, καθώς τελικά έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Λάτσιο. Οι «νερατζούρι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 30’, που έπειται από πολλές κόντρες μέσα στην περιοχή, η μπάλα του βρέθηκε στο… πιάτο, ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν σαφώς βελτιωμένη και πιο επικίνδυνη από τους «νερατζούρι» και κατάφερε να βρει την ισοφάριση, όταν από σέντρα του Ασέρμπι, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1.

Ενώ το ματς έγερνε στη μεριά των γηπεδούχων, ο Ιμόμπιλε στο 69’ αποβλήθηκε καθώς χαστούκισε τον Αρτούρο Βιδάλ, που προηγουμένως του είχε κάνει ένα δυνατό τάκλιν. Λίγα λεπτά αργότερα, όμως, και ο Σένσι είδε την κόκκινη κάρτα, για χτύπημα εκτός φάσης στο 86’.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 2/10
Φιορεντίνα-Σαμπντόρια 1-2 (72’ Βλάχοβιτς – 42’ πεν. Κουαλιαρέλα, 83’ Βέρε)

Σάββατο, 3/10
Σασουόλο-Κροτόνε 4-1 (19’ Μπεράρντι, 58’ πεν. 85’ Καπούτο, 90+3’ Λοκατέλι – 49’ πεν. Σίμι)
Τζένοα-Τορίνο ΑΝΑΒΟΛΗ
Ουντινέζε-Ρόμα 0-1 (55′ Πέδρο)

Κυριακή, 4/10
Αταλάντα-Κάλιαρι 5-2 (7’ Μουριέλ, 29’ Γκόμες, 37’ Πάσαλιτς, 42’ Σαπάτα, 81’ Λάμερς-24’ Γοδίν, 52’ Πέδρο)
Μπενεβέντο-Μπολόνια 1-0 (66’ Λαπαντούλα)
Λάτσιο-Ίντερ 1-1 (55’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 30’ Λ. Μαρτίνες)
Πάρμα-Βερόνα 1-0 (1’ Κούρτιτς)
Μίλαν-Σπέτσια (19:00)
Γιουβέντους-Νάπολι (21:45)