Aθλητικά NέαΙσόπαλες Σίτι και Λίβερπουλ, μοιραίος ο Μαχρέζ, τριπλέτα στην κορυφή! (vid)

Ισόπαλες Σίτι και Λίβερπουλ, μοιραίος ο Μαχρέζ, τριπλέτα στην κορυφή! (vid)

«Μάχη» χωρίς νικήτρια στο «Άνφιλντ» και… κερδισμένη η Τσέλσι. Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 0-0 για την 8η αγωνιστική της Premier League, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε να πάρουν το ντέρμπι.

Ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα στο μαρκάρισμα του Φαν Ντάικ στον Σανέ, σε μια φάση που σηκώνει συζήτηση, διότι αφενός δεν βρίσκει μπάλας ο υψηλόσωμος στόπερ, αλλά αφετέρου πιο πολύ πάει το πόδι του Γερμανού στον αντίπαλό του, παρά συμβαίνει το αντίθετο.

Λίγο μετά, ο Μαχρέζ αποδείχτηκε και πάλι αναξιόπιστος από τα έντεκα βήματα, στέλνοντας την μπάλα στα… περιστέρια στο 86ο λεπτό, με αποτέλεσμα να γίνει μοιραίος για τους «πολίτες», που με νίκη έμεναν μόνοι πρώτοι.

Μοιρασμένο και με λίγες καλές φάσεις ήταν το πρώτο μέρος, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή φάση με τον Σαλάχ στο 4ο λεπτό, όταν και αστόχησε από πολύ καλή θέση. Στα μέσα του ημιχρόνου, οι «reds» έχασαν τον Μίλνερ, που αποχώρησε τραυματίας και παράλληλα αρκετά τρεξίματα, που πάντα θέλουν οι προπονητές σε τέτοια ματς. Οι πρωταθλητές είχαν τη δική τους καλή στιγμή, με τον Σίλβα να μην εκμεταλλεύεται την πάσα του Στέρλινγκ, αφού τον πρόλαβε ο Φαν Ντάικ. Ενδιάμεσα (21’), ο Λόβρεν έσπρωξε τον Αγουέρο, αλλά ο ρέφερι του ντέρμπι έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Το δεύτερο μέρος άνηκε στη Σίτι, αν και ξεκίνησε με τη Λίβερπουλ να προσπαθεί να… στριμώξει τους φιλοξενούμενους, πιέζοντας ψηλά, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «πολιτών», οι οποίοι έχασαν στη συνέχεια δύο καλές φάσεις με τον Μαχρέζ. Πέραν του πέναλτι. Στο 61’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία και στο 75’ τον νίκησε ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ. Στο 79’ ο Στάριτζ παραλίγο να πετύχει κι άλλο «μεγάλο» γκολ, αλλά αστόχησε, προτού χάσει το πέναλτι ο Αλγερινός.

Λίβερπουλ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Γκόμες, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (29’ Κεϊτά), Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (73’ Στάριτζ).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Λαπόρτ, Γουόκερ, Μεντί, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο, Σίλβα, Μάχρεζ, Στέρλινγκ (76’ Σανέ), Αγουέρο (65’ Ζέσους).

Αναλυτικά η 8η αγωνιστική

Παρασκευή 5/10
Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 1-0 (25’ Μάρεϊ)

Σάββατο, 6/10 (17:00)
Μπέρνλι-Χάντερσφιλντ 1-1 (20’ Βοουκς – 66’ Σίντλερ)
Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 0-1 (56’ Ντόχερτι)
Λέστερ-Έβερτον 1-2 (40’ Περέιρα – 7’ Ριτσάρλισον, 77’ Σίγκουρτσον)
Τότεναμ-Κάρντιφ 1-0 (8’ Ντάιερ)
Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 0-4 (14’ Μπρουκς, 33’ πεν., 45’ Κινγκ, 47’ Γουίλσον)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 3-2 (70′ Μάτα, 76′ Μαρσιάλ, 90′ Σάντσες – 7′ Κένεντι, 10′ Μούτο)

Κυριακή, 7/10
Φούλαμ-Άρσεναλ 1-5 (44′ Σίρλε – 29′,49′ Λακαζέτ, 67′ Ράμσεϊ, 79′, 90+1′ Ομπαμεγιάνγκ)
Σουόνσι-Τσέλσι 0-3 (30′ Αζάρ, 57′ Μπάρκλεϊ, 90+3′ Μοράτα)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 0-0