Aθλητικά NέαΙσόπαλες σε… ένα ημίχρονο Χέρτα και Σάλκε

Ισόπαλες σε… ένα ημίχρονο Χέρτα και Σάλκε

Χέρτα και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες 2-2 χάρη σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο, σε παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα. Μόλις στο 14’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κονοπλιάνκα. Η απάντηση για τη Χέρτα ήρθε στο 39’ όταν ο Γκρούγιτς ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μάρκ Ουθ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Σάλκε με γκολ στο 44’, αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-2 με σκότερ τον Ιμπίσεβιτς για τη Χέρτα.

Επειτα από το σημερινό αποτέλεσμα, η Χέρτα έφτασε τους 28 βαθμούς στην 7η θέση και έχασε δυο σημαντικούς πόντους στην προσπάθεια που κάνει για Ευρώπη. Από την άλλη, η Σάλκε πήγε στη 12η θέση έχοντας 22 βαθμούς.

Αναλυτικά η 19η αγωνιστική

Παρασκευή (25/01)
Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 2-2 (14′ Κονοπλιάνκα, 45′ Ιμπίσεβιτς / 39′ Γκρούγιτς, 44′ Oυθ)