Aθλητικά NέαΗρωϊκή και φουλ για Ευρώπη η Βαλένθια

Ηρωϊκή και φουλ για Ευρώπη η Βαλένθια

Στους εννέα αγώνες διεύρυνε το αήττητό της στην ισπανική La Liga η Βαλένθια, που επικράτησε σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με σκορ 3-2 της Τζιρόνα. Αυτή, ήταν η τέταρτη νίκη των «νυχτερίδων» στο συγκεκριμένο διάστημα, γεγονός που την έχει ανεβάσει στην 6η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ και στους 39 βαθμούς μαζί με τη Μπέτις.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές όπου είχαν δύο νίκες και μία ισοπαλία και παρέμειναν στην 14η θέση με 31 βαθμούς, οκτώ πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Βαλένθια, προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 14ο λεπτό ο Γκουέδες με πλασέ έκανε το 0-1. Η ισοφάριση της Τζιρόνα ήταν άμεση, καθώς στο 22’ ο Ραμαλό ευστόχησε. Οι «νυχτερίδες» είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες, με αποτέλεσμα στο 53’ ο Παρέλο να τις βάλει ξανά μπροστά στο σκορ. Είκοσι λεπτά αργότερα, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρονκάλια.

Αυτό, έδωσε την ευκαιρία στη Τζιρόνα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να ισοφαρίσει στο 83’ με πέναλτι του Στουάνι. Παρόλα αυτά, η Βαλένθια δεν πτοήθηκε, βγήκε μπροστά, έψαξε το γκολ της νίκης και το βρήκε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα με τον Τόρες.

Αναλυτικά η 27η αγωνιστική:

Παρασκευή 8 Μαρτίου

Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 1-1 (79′ Ραούλ Γκαρσία – 9′ Φερέιρα)

Σάββατο 9 Μαρτίου

Αλαβές-Έιμπαρ 1-1 (58′ Ινούι – 71′ Καρντόνα)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγκανές 1-0 (50′ Σαούλ)
Μπαρτσελόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 (38′ Πικέ, 51′ πεν. Μέσι, 82′ Σουάρες – 24′ Ντε Τομάς)
Χετάφε-Ουέσκα 2-1 (50′, 77′ πεν. Μάτα – 35′ Γκαγιέγο)

Κυριακή 10 Μαρτίου

Θέλτα Βίγκο-Μπέτις 0-1 (80’ Xεσέ)
Τζιρόνα-Βαλένθια 2-3 (22’ Ραμαλό, 83’ πεν. Στουάνι / 14’ Γκουέδες, 53’ Παρέλο, 90’ Τόρες)
Λεβάντε-Βιγιαρεάλ 19:30
Σεβίλλη-Ρεάλ Σοσιεδάδ 19:30
Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 21:45