Aθλητικά NέαΉρωας ο Ράσφορντ για τη Γιουνάιτεντ (video)

Ήρωας ο Ράσφορντ για τη Γιουνάιτεντ (video)

Με Μάρκους Ράσφορντ να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε το νικηφόρο σερί της, με το 1-0 επί της Χαλ στο «KCOM Stadium» για την 3η αγωνιστική! Λύγισε στο φινάλε η μαχητική ομάδα του Φίλαν, μοιραία ολιγωρία από τρεις αμυντικούς και τον Γιακούποβιτς στη φάση του γκολ.

Πειθαρχία και συνοχή ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν αμυντικά τη Χαλ ώστε ν’ αποφύγει τη δημιουργία κινδύνων προς τα καρέ της στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Φίλαν έκανε αυτή του Μουρίνιο να μη βρίσκει τρόπο να κάνει τη διαφορά στο ματς, με τη δυνατή βροχή, πάντοτε σε τέτοιες περιπτώσεις, να μην ευνοεί την πιο τεχνική ομάδα… Στο 8ο λεπτό, ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε μια κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Γιακούποβιτς, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει καθοριστικά στο 37′ σε διαγώνιο σουτ του Μάτα, προτού ο Κέρτις Ντέιβις απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα γύρισμα του Ρούνεϊ. Το παιχνίδι κυλούσε εξαιρετικά για τις «τίγρεις» και δίχως πολλές ανησυχητικές καταστάσεις στα καρέ τους…

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρόμπερτ Σνόντγκρας, αν και μπήκε στο γήπεδο για να παίξει, δεν μπορούσε να συνεχίσει έπειτα από το χτύπημα στο δοκάρι, κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Είχε σφίξει τα δόντια, αλλά αδυνατούσε να ξεπεράσει τον πόνο. Ο Φίλαν έβαλε τον Μαλόνεϊ, με την εικόνα του παιχνιδιού να μην αλλάζει δραματικά. Ίδια ελαφρά υπεροχή δίχως ουσία από τη Γιουνάιτεντ, ίδια αυτοπεποίθηση και πίστη από τη Χαλ για να σταματήσει την αντίπαλό της κάθε στιγμή. Οι περισσότερες απειλές για την εστία της Γιακούποβιτς προέρχονταν με μακρινά σουτ που περνούσαν δίπλα από την εστία της Χαλ, ενώ στο 75′ από το πουθενά, λίγο έλειψε οι «τίγρεις» να σκοράρουν μ’ ένα σουτ του Χάντλστοουν που κόντραρε και άλλαξε πορεία!

Στο 79′ ο Ράσφορντ με δεξί σουτ υποχρέωσε τον Γιακούποβιτς σε σπουδαία επέμβαση, όμως, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κι αφού ο Ρούνεϊ πέρασε από τον Ελμοχαμαντί από αριστερά, ο Ράσφορντ «τρύπωσε» στη μικρή περιοχή για να σκοράρει και να λυτρώσει τη Γιουνάιτεντ με το 1-0!

Χαλ: Γιακούποβιτς, Ελμοχαμαντί, Λίβερμορ, Ντέιβις, Ρόμπερτσον, Χάντλστοουν, Κλούκας, Μέιλερ, Σνόντγκρας (48′ Μαλόνεϊ), Ερνάντες (83′ Μαγκουάιρ), Ντιομάντε

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο, Φελαϊνί, Πογκμπά, Μάτα (71′ Ράσφορντ), Ρούνεϊ (90′ + 4′ Σμόλινγκ), Μαρσιάλ (60′ Μκιταριάν), Ιμπραΐμοβιτς