Aθλητικά NέαΊντερ από τα παλιά, «τούμπαρε» τη Γιουβέντους (video)

Ίντερ από τα παλιά, «τούμπαρε» τη Γιουβέντους (video)

Αυτή η Ίντερ, ναι, μπορεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Η ομάδα του -εξαιρετικού σήμερα- Φρανκ Ντε Μπουρ έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο, δεν πτοήθηκε από το γκολ του Λιχτστάινερ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ικάρντι που ισοφάρισε και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, έφερε… τούμπα τη Γιουβέντους (2-1) και δήλωσε παρούσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Η Ίντερ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, πίεζε ασφυκτικά τη Γιουβέντους η οποία αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και να δημιουργήσει καλές στιγμές. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ μεγάλες στιγμές με τον αρχηγό της, αλλά τη μία ο Ικάρντι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό «γάμα» του Μπουφόν, ενώ στο 34’ είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι.

212901

Οι Μιλανέζοι συνέχιζαν να πιέζουν, έψαχναν το γκολ αλλά στο 66’ είδαν τη Γιουβέντους να ανοίγει το σκορ. Ο Άλεξ Σάντρο μπήκε από τα αριστερά και έκανε ωραία συρτή σέντρα, με τη μπάλα να περνάει απ’ όλους και να καταλήγει στον αφύλαχτο Λιχτστάινερ που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Το γκολ των φιλοξενούμενων λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι απάντησαν αμέσως. Ο Μπανέγα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ικάρντι με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Μπουφόν ισοφάρισε.

212907

Δώδεκα λεπτά μετά δε, ο αρχηγός και σκόρερ της Ίντερ, σέντραρε καταπληκτικά με το εξωτερικό και ο Πέρισιτς με άψογη κεφαλιά στην απέναντι γωνία, έκανε την ανατροπή και έδωσε το δικαίωμα στους οπαδούς της ομάδας του να… γκρεμίσουν από τους πανηγυρισμούς το γήπεδο!