Aθλητικά NέαΙαπωνία - Χιλή 0-4: «Αγριεμένοι» τροπαιούχοι με 4άρα! (vids)

Ιαπωνία – Χιλή 0-4: «Αγριεμένοι» τροπαιούχοι με 4άρα! (vids)

Η Χιλή επικράτησε με 4-0 της Ιαπωνίας με τα γκολ των Πουλγκράρ, Σάντσες και Βάργκας (2), μπαίνοντας με το… δεξί στο Copa America.

Tην πρώτη τους νίκη στο Copa America που γίνετα στα γήπεδα της Βραζιλίας έκανε η Χιλή.

Οι τροπαιούχοι νίκησαν με 4-0 τους Ιάπωνες με τα γκολ των Πουλγκάρ, Σάντσες και Βάργκας (2) και έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

To ματς

O Aράνγκις εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πουλγκάρ με κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 41’, βάζοντας το πρώτο του γκολ με την εθνική του ομάδα. Ο Ουέντα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44’, αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό μετά ο Αλέξις Σάντσες δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και ενώ ήταν ανενόχλητος στην μικρή περιοχή.

H Xιλή έκανε 2 τα τέρματα της με τον Βάργκας στο 55’ μετά το γύρισμα του Ίσλα. Δύο λεπτά μετά ο Ουέντα έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει.

Ο Ουέντα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, αφού στο 75’ νικήθηκε από τον Αρίας.

Ο Σάντσες με κεφαλιά έκανε το 3-0 και έφτασε τα 42 γκολ με την εθνική του, ενώ ο Βάργκας πέτυχε το 2ο γκολ του στο ματς στο 83′ και έγραψε το 4-0.