Aθλητικά NέαΗ Ζενίτ τρίτωσε το… κακό της Χίμκι

Η Ζενίτ τρίτωσε το… κακό της Χίμκι

Στην τρίτη της σερί ήττα στην Ευρωλίγκα υποχρέωσε τη Χίμκι η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, επικρατώντας 83-81, μέσα στη Μόσχα. Η ομάδα του Κουρτινάιτις έπεσε στο 8-10 και παρέμεινε εκτός οκτάδας, με την ουραγό από την άλλη να πηγαίνει στο 5-13.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τόμας με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Χόλινς να είχε 15π. και ο Πονίτκα 12π.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Σβεντ με 30 πόντους και 6 ασίστ, με τον Τίμα να είχε 17π.

Η Χίμκι είχε τον έλεγχο στην αρχή του ματς, όπου προηγήθηκε 10-4 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Ζενίτ αντέδρασε και πέρασε μπροστά (11-12) και χάρη στον Τόμας διατήρησε το προβάδισμά της (15-16), μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ακόμη καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αλμπισί να τους στέλνει στο +9 (20-29), ενώ ο ίδιος τους κρατούσε στο +8 (24-32), στο 16’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, έσφιξε αμυντικά και με τους Γερέμπκο και Τίμα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά (37-36).

Ο Σβεντ διατηρούσε το προβάδισμα (41-38) της Χίμκι στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους, με τη Ζενίτ να πατάει το… γκάζι στη συνέχεια και με ένα σερί 8-0 (41-46), ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο καλό ρυθμό, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (48-61).

Με τρίποντο του Αμπρομάιτις, η Ζενίτ πήγε στο +16 (48-64), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Σβεντ πήρε… φωτιά, με αποτέλεσμα να κάνει την αντεπίθεση για λογαριασμό της Χίμκι και εκείνη να μειώνει στο -3 (64-67). Εκεί, η ομάδα του Πλάθα έμεινε στο ματς χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ, παίρνοντας «ανάσα» (68-76) και διατηρώντας την ψυχραιμία της μέχρι το τέλος, πήρε και τη νίκη με το τελικό 81-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83