Aθλητικά NέαΗ ΤΣΣΚΑ... ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα!

Η ΤΣΣΚΑ… ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν το απόλυτο αφεντικό στην Megasport Arena της Μόσχας, επιβάλλοντας τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα, κάνοντας ένα ασύλληπτο δεύτερο δεκάλεπτο και φτάνοντας εύκολα στην πρώτη νίκη της χρονιάς.

Ο αγώνας

Οι πόντοι του Ουίλ Κλάιμπερν στο transition, η παρουσία του Κάιλ Χάινς στην άμυνα και η είσοδος του Σέρχι Ροντρίγκεθ στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου στη Megasport Arena άλλαξαν τις ισορροπίες για την ΤΣΣΚΑ που προηγήθηκε με 21-17 στο 10′, έτρεξε σερί 10-0 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (31-17, 12’38”). Το τρίποντο… παραλήρημα του Κόρι Χίγκινς (3/4 τρίπ.) έκανε πιο εύκολη τη ζωή της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-29, έχοντας 46.1% πίσω από τα 6μ.75 (6/13).

Από την άλλη πλευρά η Μπαρτσελόνα είχε 28.6% στα δίποντα (8/28) και 20% στα τρίποντα (2/10) και 9 λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τομά Ερτέλ είχε 0/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα ενώ ο Κρις Σίνγκλετον έμεινε στο 1/6 σουτ εντός πεδιάς! Οι Καταλανοί αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, πέρασαν την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Πουστόβι, βρήκαν λύσεις με τα σουτ των Σμιτς, Κούριτς και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, σκοράροντας όσους πόντους πέτυχαν μαζί στο πρώτο ημίχρονο (29)!

Μάλιστα ο Κέβιν Πάνγκος έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά έπειτα από το δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας το 69-60 στο 30’50” με τους πρώτους πόντους του στον αγώνα. Ο Ντε Κολό ηγήθηκε της ΤΣΣΚΑ στο 84-64 (34’45”) όμως τα back2back τρίποντα του Μπλάζιτς και το καλάθι του Ερτέλ έκαναν το 84-72 στα 3’45” για το τέλος. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και ανέκτησαν ξανά διαφορά ασφαλείας, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της σεζόν με 95-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 51-29, 69-58, 95-75.