Aθλητικά NέαΗ Σίτι του Γκουαρντιόλα απλά δεν παίζεται! (video)

Η Σίτι του Γκουαρντιόλα απλά δεν παίζεται! (video)

Είναι στην 1η θέση με διαφορά 9 βαθμών (ενδεχομένως 8 αν νικήσει η Γιουνάιτεντ), διαθέτει την καλύτερη επίθεση με 40 γκολ τη στιγμή που η 2η Λίβερπουλ έχει 24, έχει σε 12 ματς 11 νίκες και μόλις 1 ισοπαλία και επιπλέον έφτασε στη 10 συνεχόμενη επικράτησή της στην Premier League, διευρύνοντας το ρεκόρ της. Με άλλα λόγια η φετινή Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα απλά δεν παίζεται, κάτι που απέδειξαν μέσω ακόμα μίας ποδοσφαιρικής παράστασης, περνώντας με μεγάλη άνεση από την έδρα της Λέστερ με 2-0.

Η διακοπή των πρωταθλημάτων για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων δεν επηρέασε στο παραμικρό τους «citizens», που έδειξαν ότι αυτή τη στιγμή είναι σε άλλο επίπεδο από κάθε άλλο ανταγωνιστή της στην Αγγλία. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο μόλις για ένα ημίχρονο, όταν με ένα buzzer beater στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκάμπριελ Ζέσους άνοιξε το σκορ, θέτοντας πολύ ισχυρή βάση επικράτησης.

Την υπόθεση-νίκη καθάρισε ο ηγέτης της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, Κέβιν Ντε Μπρούινε, που έπειτα από έξοχη αντεπίθεση στο 49’ έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με αριστερό «κεραυνό» δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κάσπερ Σμάιχελ ώστε να αποσοβήσει το 2-0. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Σίτι παραμένει το απόλυτο αφεντικό στην Αγγλία φτάνοντας στους 34 βαθμούς, με τη Γιουνάιτεντ να έχει τη δυνατότητα να μειώσει στους 8 αν και εφόσον επικρατήσει της Νιούκαστλ.