Aθλητικά NέαΗ πρώτη ολική ανατροπή είναι γεγονός! (pics & video)

Η πρώτη ολική ανατροπή είναι γεγονός! (pics & video)

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το βρετανικό ντέρμπι του Euro 2016 στο Λανς, η Αγγλία με γκολ από τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 90+2′ νίκησε την Ουαλία 2-1, με ολική ανατροπή στο σκορ.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ με -νέα- εκτέλεση φάουλ (42′) είχε δώσει το προβάδισμα στην Ουαλία, αλλά ο Τζέιμι Βάρντι, έπειτα από 11 λεπτά συμμετοχής, έφερε το παιχνίδι στο 1-1 (56′). Δικαίωση για τον Ρόι Χόντσον, καθώς οι Βάρντι και Στάριτζ μπήκαν στον αγώνα με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

Οι Αγγλοι βρέθηκαν κατάφατσα με την πρώτη τους ήττα στο Εuro, αλλά από την κόλαση βρέθηκαν στον παράδεισο. Το νικητήριο γκολ φέρνει τα «λιοντάρια» στην κορυφή του Β’ Ομίλου (4β), μπροστά από Σλοβάκους και Ουαλούς από 3β. και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Στην 3η και τελευταία αγωνιστική (20/6) με νίκη απέναντι στη Σλοβακία περνούν από την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι Ουαλοί έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, κρατούσαν την πολύτιμη ισοπαλία, αλλά σε μια στιγμή αναμπουμπούλας στην άμυνά τους, γκρέμισαν, ό,τι έχτιζαν για 90+2′ αγωνιστικά λεπτά.

Πλέον ο Γκάρεθ Μπέιλ και η παρέα του, χρειάζονται τη νίκη στον αγώνα με τη Ρωσία (έναν βαθμό), που μπορεί να τη φέρει ακόμα και στην κορυφή, σε περίπτωση ισοπαλίας στο Αγγλία-Σλοβακία.

Ο «μπόμπερ» Μπέιλ και η απάντηση Χότσον

Το παιχνίδι είχε καθαρά βρετανικά στοιχεία, δύναμη, πάθος και λίγες φάσεις. Η Ουαλία σε μια φάση βρήκε το γκολ και πάλι με εκτέλεση φάουλ από τον Γκάρεθ Μπέιλ, στο 42′, με τον άσο της Ρεάλ να σκοράρει από τα 25μ και να πετυχαίνει δεύτερο γκολ με φάουλ στη διοργάνωση, με τον Χαρτ να φέρει ευθύνη για το γκολ

Οι Αγγλοι παρατάχθηκαν με την ίδια αρχική σύνθεση, όπως στον αγώνα με την Ρωσία, είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους, αλλά δεν ήξεραν πώς να γίνουν απειλητικοί. Στην ανάπαυλα ο Ρόι Χότσον έριξε στον αγώνα τους Τζέιμι Βάρντι και Ντάνιελ Στάριτζ και τράβηξε «λαχείο»

Ο Βάρντι, έπειτα από 11 λεπτά συμμετοχής στο Εuro, δέχθηκε … ασίστ, μετά την στραβοκεφαλιά προς τα πίσω του Ασλεϊ Γουίλιαμς. Το 1-1 έγινε νωρίς (56΄), η Ουαλία με μαζική άμυνα έφθασε τόσο κοντά στην ισοπαλία, όμως στο 90+2′ ο Ντέλε Αλι βρήκε τον Στάριτζ κι αυτός από τα δύο μέτρα, με πλασέ πέτυχε το 2-1

Αγγλία (Χόντσον): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Άλι, Ντάιερ, Ρούνεϊ, Λαλάνα (73′ Ράσφορντ), Στέρλινγκ (46′ Στάριτζ), Κέιν (46′ Κέιν).

Ουαλία (Κόουλμαν): Χενεσέι, Γκάντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Ράμσεϊ, Λέντλεϊ (67′ Εντουαρτς), Άλεν, Ρόμπσον-Κάνου (72′ Γουίλαμς), Μπέιλ.

LIVE… LΙVE!

1′ Άρχισε ο αγώνας.

engwal

3′ Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Λανς είναι μοναδική. Γεμάτες κερκίδες, με χρώμα και ενθουσιασμό.

5′ Φάουλ σε καλή θέση, κοντά στο κόρνερ κέρδισε η Ουαλία. Το εκτέλεσε ο Ράμσεϊ, αλλά απομάκρυνε ο Σμόλινγκ.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Στέρλινγκ με κοντινή προβολή από καταπληκτική μπαλιά του Λαλάνα έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

9′ Με τρεις στόπερ παίζει η Ουαλία, αλλά οι Άγγλοι προκάλεσαν ρήγμα στη φάση του Στέρλινγκ.

11′ Ο Ράμσεϊ εκτέλεσε κόρνερ, ο Χαρτ έχασε τη μπάλα από τα χέρια, αλλά εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τους Άγγλους.

18′ Άλλαξε πλευρά ο Στέρλινγκ. Από την αριστερή πτέρυγα πέρασε δεξιά.

20′ Ο προπονητής της Ουαλίας, Κρις Κόουλμαν, ζητά από τους παίκτες του να ανέβουν και να μην έχουν παθητικό ρόλο.

22′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κέιν, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι. Κακή εκτέλεση.

engwal3

25′ Με φοβερό τακουνάκι ο Λαλάνα προσπάθησε να πράσει τη μπάλα στον Κέιν μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά αυτό δεν κατέστη εφικτό.

25′ Ξεγελάστηκε ο ρέφερι από τη βουτιά του Ρόουζ και καταλογίστηκε φάουλ υπέρ των Άγγλων σε πλεονεκτική θέση.

26′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ρούνεϊ από αριστερά, ο Κέιχιλ έπιασε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Χενεσέι.

30′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, αλλά απομακρύνουν οι αμυντικοί της Ουαλίας.

32′ Ο Κέιν πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Ντέιβις, ο Φέλιξ Μπριχ δεν υποδεικνύει πέναλτι υπέρ της εθνικής Αγγλίας.

36′ Μια ακόμα καλή ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Ρούνεϊ εκτέλεσε κόρνερ, ο Σμόλινγκ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

38′ Η Αγγλία είναι καλύτερη στο παιχνίδι. Η Ουαλία δεν έχει απειλήσει τον Χαρτ, αλλά μέχρι τώρα τουλάχιστον κρατά το μηδέν στα μετόπισθεν.

42′ ΓΚΟΟΟΛ για την Ουαλία (Μπέιλ). Τρομερή εκτέλεση φάουλ από τον Μπέιλ, ο Χαρτ κατέστη ανέφικτο να μπλοκάρει, παρότι έπεσε στην αριστερή γωνία.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Αγγλία – Ουαλία 0-1

46′ Ο Στάριτζ αντί του Στέρλινγκ και ο Βάρντι αντί του Κέιν για την Αγγλία.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Με τις αλλαγές ο Χόντσον έχει περάσει τον Λαλάνα αριστερά, ο Στάριτς πήγε δεξιά και στην κορυφή ο Βάρντι.

54′ Η Αγγλία πιέζει την Ουαλία, αλλά μέχρι τώρα δεν είναι εύκολο να διασπαστεί η οργανωμένη άμυνά της.

55′ Μακρινό σουτ από τον Ράμσεϊ, μπλόκαρε σταθερά ο Χαρτ.

55′ Σουτ του Ρούνεϊ αυτή τη φορά με φάλτσα, ο Χενεσέι έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

55′ ΓΚΟΟΟΛ για την Αγγλία! Ο Στάριτς έκανε το γέμισμα από δεξιά, ο Βάρντι βρέθηκε στη μικρή περιοχή και με κοντινό σουτ έκανε το 1-1. Ο στράικερ της Λέστερ σκόραρε για πρώτη φορά σε τελικά μεγάλης διοργάνωσης. Χρειάστηκε 11 λεπτά για να τα καταφέρει, στο ντεμπούτο του.

60′ Σουτ του Λαλάνα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντέιβιτς, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Αγγλίας.

image
Η φάση του γκολ του Βάρντι

61′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ η Ουαλία (Ντέιβις).

65′ Ο Λέντλεϊ χτύπησε σε μονομαχία με τον Στάριτζ.

67′ ΑΛΛΑΓΗ για την Ουαλία. Ο Λέντλεϊ εκτός αγώνα, στη θέση του ο Έντουαρντς.

69′ Κατοχή μπάλας: 70% η Αγγλία, 30% η Ουαλία.

71′ ΑΛΛΑΓΗ για την Ουαλία. Ο Ρόμπσον – Κανού εκτός, στη θέση του ο Τζόναθαν Γουίλιαμς.

73′ ΑΛΛΑΓΗ για την Αγγλία. Ο Λαλάνα εκτός αγώνα, στη θέση του ο Ράσφορντ.

image (1)

78′ Φοβερή ντρίμπλα του Ρούνεϊ πάνω στον Ράμσεϊ, αλλά το σουτ του Άγγλου κόντραρε σε Α. Γουίλιαμς και Τσέστερ.

80′ Ο Τζόναθαν Γουίλιαμς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Οι Ουαλοί στόπερ όρμησαν επάνω στον Ρούνεϊ, ώστε να μην επιτρέψουν να παραβιαστεί η εστία του Χενεσέι.

image (2)

84′ Τελευταία λεπτά στο ματς και η Αγγλία ασκεί πίεση στην Ουαλία. Θα αντέξουν οι παίκτες του Κρις Κόουλμαν;

90′ Κεφαλιά του Κέιχιλ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρούνεϊ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ ΓΚΟΟΟΛ για την Αγγλία! Ανατροπή για την Αγγλία και 2-1. Ο Στάριτζ με πλασέ μέσα από την περιοχή νικά τον Χενεσέι και βγάζει την ομάδα του από το αδιέξοδο.

94′ Σέντρα από τον Τέιλορ, κεφαλιά του Μπέιλ, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.

94′ Λήξη της αναμέτρησης. Η Αγγλία νίκησε 2-1 την Ουαλία, χάρη στο γκολ του Στάριτζ στο 92′.