Aθλητικά NέαΗ Μίλαν έχει πάρει τον... αέρα της Λάτσιο!

Η Μίλαν έχει πάρει τον… αέρα της Λάτσιο!

Της έχει πάρει τον… άερα! Η Μίλαν χρειάστηκε ένα πέναλτι-γκολ του Κεσί στο 79ο λεπτό για να επικρατήσει με 1-0 της Λάτσιο και να παραμείνει αήττητη για 29ο σερί εντός έδρας ματς πρωταθλήματος κόντρα στους Ρωμαίους! Τελευταία φορά, μάλιστα, που η Λάτσιο είχε καταφέρει να φύγει νικήτρια από το «Σαν Σίρο» κόντρα στην Μίλαν σε ματς πρωταθλήματος ήταν στις 3 Σεπτεμβρίου του 1989, έχοντας επικρατήσει με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Μαλντίνι!

Ανέβηκε ξανά στην τέταρτη θέση (55 βαθμοί), που οδηγεί στο Τσάμιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν η Μίλαν, προσπερνώντας την Ρόμα και θα περιμένει να δει τι θα κάνει μεθαύριο η Αταλάντα με την Έμπολι για να γνωρίζει αν θα έχει… συγκάτοικο. Αντιθέτως, η Λάτσιο έμεινε στους 49 βαθμούς και βλέπει ακόμη και το Γιουρόπα Λιγκ να απομακρύνεται!

Η Λάτσιο μπήκε με… φούρια στο ματς και άγγιξε το γκολ μόλις στο 3’ αλλά ο Ρέινε είπε «όχι» στον Ιμόμπιλε, ενώ στο 21’ ο Ιταλός φορ βρήκε τον Κορέα στην περιοχή αλλά αυτός έκανε κακό τελείωμα. Ένα δεκάλεπτο μετά, πάντως, η Μίλαν απάντησε στις φάσεις αλλά ο Πιόντεκ δεν κατάφερε να βρει εστία με την κεφαλιά που επιχείρησε μετά τη σέντρα του Καλάμπρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τη Λάτσιο καθώς ο Κορέα δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Καϊσέδο, κάτι που φάνηκε να επηρρεάζει επιθετικά την ομάδα του Ιντσάγκι. Η Μίλαν άρχιζε σταδιακά να ανεβάζει την πίεσή της αλλά δυσκολευόταν να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι λίγο έλειψε να βρουν στην κόντρα το γκολ αλλά ο Ρέινα σταμάτησε τον Ρόμουλο (65’).

Ο Στρακόσια στο 71’ μιμίθηκε τον αντίπαλό του και δεν επέτρεψε στον Πιόντεκ να σκοράρει αλλά επτά λεπτά μετά ο Ντουρμίσι ανέτρεψε τον Μουσάκιο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση και ο Κεσί από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0 για την Μίλαν!

Το γκολ αυτό αρκούσε για την Μίλαν, η οποία έδωσε χώρο στους αντιπάλους της και προσπάθησ ενα χτυπήσει στην κόντρα. Όμως ο Σούσο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Στρακόσια να τον σταματάει με τρομερή επέμβαση. Και δύο λεπτά μετά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έπεσε στην περιοχή ζητώντας πέναλτι μετά από επαφή με τον Ροντρίγκες αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε την παράβαση, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών. Και ίσως είχαν δίκιο οι φιλοξενούμενοι αλλά το πέναλτι δεν δόθηκε ποτέ, με το 1-0 υπέρ της Μίλαν να μένει στο φινάλε και την ομάδα του Γκατούζο να σκαρφαλώνει ξανά στην τέταρτη θέση.