Aθλητικά NέαΗ Λιόν πέταξε τις ευκαιρίες και το Στρασβούργο την πέταξε εκτός κυπέλλου!

Η Λιόν πέταξε τις ευκαιρίες και το Στρασβούργο την πέταξε εκτός κυπέλλου!

Μετά από ένα… ήρεμο ξεκίνημα, το Στρασβούργο  πήρε το προβάδισμα στο 26’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αζορκέ.

Η συνέχεια είχε… μόνο Λιόν, με τους γηπεδούχους να βλέπουν το γκολ του Φεκίρ στο 39ο λεπτό να ακυρώνεται ως οφσάιντ, να έχουν δύο δοκάρια στο 43’ και στο 45’, με τα σουτ των Τεριέ και Ντεπάι. Ενώ κέρδισαν και πέναλτι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φεκίρ να αστοχεί στην εκτέλεσή του!

Στην επανάληψη, η Λιόν έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση, με τον Τραορέ -που μπήκε ως αλλαγή στην ανάπαυλα- να εκμεταλλεύεται την πολύ ωραία ενέργεια του Ντεπάι και να κάνει το 1-1 στο 49ο λεπτό. Όμως, η χαρά της δεν διήρκεσε παρά μόνο… τρία λεπτά. Όσο, δηλαδή, χρειάστηκε η φιλοξενούμενη ομάδα για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με το τέρμα του Κονέ, μετά από ασίστ του Λινάρ…

Η Ολιμπίκ πίεσε και πάλι στη συνέχεια για το 2-2, είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον… συνήθη ύποπτο Φεκίρ, ενώ έχασε και δύο ακόμα ευκαιρίες στο 86ο και στο 90ο λεπτό με τον Γάλλο επιθετικό, για να χάσει εν τέλει το ματς και μαζί την… πρόκριση στους «4» του γαλλικού Λιγκ Καπ.