Aθλητικά NέαΗ Λιόν απάντησε στη Λιλ με... ρελάνς!

Η Λιόν απάντησε στη Λιλ με… ρελάνς!

Ισόπαλο με σκορ 2-2 τελείωσε το… χορταστικό σημερινό (01/12) ντέρμπι του δεύτερου «πιάτου» της 15ης αγωνιστικής στη Ligue 1, ανάμεσα σε Λιλ και Λιόν, στο «Πιέρ Μορουά».

Αποτέλεσμα το οποίο διατήρησε τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αυξάνοντας το αήττητο σερί τους παράλληλα σε έξι ματς. Την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν τρίτοι, ενώ εκκρεμεί και το παιχνίδι Μονακό-Μονπελιέ, που θα ρίξει αμφότερες τις ομάδες μια θέση, αν έρθει «διπλό»…

Οι «λιλουά» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο τέρματα διαφορά πριν ακόμα συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, χάρη στα γκολ των Ρεμί και Πεπε. Μάλιστα, θα μπορούσαν να φτάσουν και σε τρίτο τέρμα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η προσπάθεια του Ικονέ σταμάτησε στο δοκάρι του Λόπες!

Στην επανάληψη, οι «λιονέ», που έχασαν με τραυματισμό τον Κορνέ στο 32’ και έπαθαν μια ακόμα «στραβή» με την αναγκαστική αλλαγή του Μαρσέλο στο 73ο λεπτό, κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα για να «γυρίσουν το ντέρμπι. Παρά, μάλιστα και το χαμένο πέναλτι του Ντεπάι, στο 50’…

Με τον Τραορέ να μειώνει αρχικά, τον Ντεπάι να έχει σουτ στο δοκάρι στο 80ο λεπτό και τον Ντεμπελέ να ισοφαρίζει… λυτρώνοντας την ομάδα του τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης!