Aθλητικά NέαΗ Λα Κορούνια αναδείχθηκε ισόπαλη με την Οσασούνα

Η Λα Κορούνια αναδείχθηκε ισόπαλη με την Οσασούνα

Η Θέλτα σκεφτόταν τον ημιτελικό στο Europa Leauge με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν άφησε αναξιοποίητη την ευκαιρία και επικράτησε εύκολα με 3-0. Σημαντική νίκη της Αλαβές επί της Μπέτις με 4-1, η Έιμπαρ επιβλήθηκε της Λεγκανές με 2-0. Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Οσασούνα και ανησυχεί πολύ.

Το σώμα των παικτών της Θέλτα ήταν στο «Estadio de Balaídos» αλλά το μυαλό «έτρεχε» στον ημιτελικό στο Europa Leauge με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι ποδοσφαιριστές του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν ήταν διατεθιμένοι να χάσουν την ευκαιρία και το απέδειξαν. Με δύο γκολ του Ραούλ Γκαρθία (35′, 50′) και ένα του Μίκελ Ρίκο (83′) η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφτασε στη νίκη, ίσως πιο εύκολα και απ’ όσο η ίδια περίμενε. Έτσι, προσπέρασε τη Σοθιεδάδ και βρίσκεται πάλι στην 6η θέση.

Η Αλαβές, στο «Estadio Benito Villamarín», όχι απλά ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 αλλά πανηγύρισε μια ευρεία νίκη με 4-1. Η Μπέτις προηγήθηκε με τον Ρουμπέν Πάρντο στο 12′. Όμως η χαρά της κράτησε μόνο 38 λεπτά. από εκεί και πέρα άρχισε ο… εφιάλτης. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κρστίτσιτς (48′), προηγηθήκαν με τον Σομπρίνο (54′), «κλείδωσαν» τη νίκη με τον Κριστιάν Σάντος (58′) και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου με τον Κάταϊ στις καθυστερήσεις (90’+4′).

Με γκολ των  Κίκε (62′) και Σέρτζι Ενρίτς (66′) η Εϊμπάρ επικράτησε, στο «Estadio Municipal de Ipurúa», της Λεγκανές με 2-0.

Με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας συμβιβάστηκε η Λα Κορούνια, στην έδρα της ήδη υποβιβασμένης, Οσασούνα, 2-2, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Primera Division. Η Ντεπορτίβο έφτασε τους 32 βαθμούς, την ώρα που η τρίτη από το τέλος, Σπόρτινγκ Χιχόν, μετρά 24, τρεις αγωνιστικές πριν τη «γραμμή του φίνις».

Οι παίκτες του Πέπε Μελ, όμως δεν κατάφεραν να «αποδράσουν» με νίκη και να εξασφαλίσουν μαθηματικά την παραμονή τους, κάτι που σημαίνει πως η αγωνία τους παρατείνεται. Μέχρι το 78΄, η Λα Κορούνια διατηρούσε ελπίδες για «διπλό», μετά τα δύο γκο του Γκιλιέρμε (18΄ & 70΄) κι ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Μοντραγκόν μόλις στο 4ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Όμως, το αυτογκόλ του Χουανφράν είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 2-2 η Οσασούνα στερώντας το «τρίποντο» από τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Παρασκευή 28/4

Βιγιαρεάλ – Σπόρτινγκ Χιχόν 3-1 (33’ Σολδάδο, 47’, 59’ Μπακαμπού – 73’ Ντάγκλας Περέιρα)

Σάββατο 29/4

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Γρανάδα 2-1 (45΄ Βέλα, 84΄ Χουάνμι – 65΄ Αντριαν Ράμος)

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια (27΄ Ρονάλντο, 86΄ Μαρσέλο, 82΄ Παρέχο)

Λας Πάλμας – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-5  (2΄,18΄ Γκαμεϊρό, 17΄ Νίγκεθ, 72΄ Τομας, 90΄+1 Τόρες)

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 0-3 (50΄,87΄ Σουάρες, 76΄ Ράκιτιτς)

Κυριακή 30/4

Οσασούνα – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 2-2 (4΄ Μοντραγκόν, 78΄ αυτ. Χουανφράν – 18΄ & 70΄ Γκιλιέρμε)

Μπέτις – Αλαβές 1-4 (12′ Ρουμπέν Πάρντο – 48′ Κρστίτσιτς, 54′ Σομπρίνο, 58′ Κριστιάν Σάντος, 94′ Κάταϊ)

Έιμπαρ – Λεγκανές 2-0 (62′ Κίκε, 66′ Σέρτζι Ενρίτς)

Θέλτα – Μπιλμπάο 0-3 (35′ και 50′ Ραούλ Γκαρθία, 83′ Μίκελ Ρίκο)