Aθλητικά NέαΗ Κολωνία έβαλε… ταφόπλακα(;) στη Σάλκε (vid)

Η Κολωνία έβαλε… ταφόπλακα(;) στη Σάλκε (vid)

Η Κολωνία «προειδοποίησε» στο 24’ με τον Ντούντα και επτά λεπτά αργότερα «πυροβόλησε» με τον Τσίχος, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και οι «τράγοι» θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα από το 1-0. Αυτό δεν έγινε και παρότι απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά δέχθηκαν την ισοφάριση στο 57’ από τον Χοπ, που πέτυχε το πέμπτο του γκολ με το πέμπτο σουτ που επιχείρησε.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι «βασιλικοί μπλε» πίεσαν περισσότερο για την ανατροπή και τη νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν καθόλου την αντίπαλό τους, που περίμενε πίσω. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στον βαθμό, αλλά στην πρώτη ευκαιρία που τους δόθηκε, «κάρφωσαν» τη Σάλκε στις καθυστερήσεις με τον Τίλμαν, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 88’ και έδωσε μια τεράστια νίκη με 2-1 στην ομάδα του, στη μάχη της παραμονής.