Aθλητικά NέαΗ Έβερτον έβαλε τέλος στο ευρωπαϊκό όνειρο της Σέφιλντ

Η Έβερτον έβαλε τέλος στο ευρωπαϊκό όνειρο της Σέφιλντ

Ήττα-μαχαιριά, η οποία βάζει τέλος στο όνειρο για έξοδο στο Europa League γνώρισε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία έχασε 1-0 από την αδιάφορη Έβερτον για την 37 αγωνιστική της Premier League. Οι «λεπίδες» έμειναν στους 54 βαθμούς, 4 λιγότερους από την Τότεναμ, που βρίσκεται στην 6η θέση και 2 λιγότερους από τη Γουλβς (έχει ματς λιγότερο), η οποία βρίσκεται στην 7η, η οποία θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν κατακτήσει το Κύπελλο η Τσέλσι.

Ένα βαρετό πρώτο ημίχρονο διεξήχθη στο «Bramall Lane». Η μοναδική αξιόλογη στιγμή ήταν το δοκάρι της Έβερτον στο 45’ σε κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν μετά από σέντρα του Γουόλκοτ. Η Σέφιλντ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα κι έτσι δεν απείλησε.

Με το… καλημέρα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 46’, τα «ζαχαρωτά» άνοιξαν το σκορ με τον Ριτσάρλισον. Οι «λεπίδες» πίεσαν και προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά όσες φορές χρειάστηκε, ο Πίκφορντ κατέβασε ρολά. Έτσι, η Έβερτον έφυγε με το διπλό, βάζοντας τέλος στο όνειρο της νεοφώτιστης για έξοδο στην Ευρώπη.