Aθλητικά NέαΗ Δανία ισόπαλη με την... ανανεωμένη Γερμανία

Η Δανία ισόπαλη με την… ανανεωμένη Γερμανία

Η Δανία έφτασε πολύ κοντά στη φιλική νίκη επί της Γερμανίας, αλλά δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Κίμιχ είχε διαφορετική άποψη. Στο σπουδαίο φιλικό που διεξήχθη στο «Μπρόντμπι Στάντιον» της Κοπεγχάγης οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Τα «πάντσερ» αν και παρατάχθηκαν με πάρα πολλές αλλαγές, γεγονός που σαφώς εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό οι γηπεδούχοι στο πρώτο 45λεπτο, πάλεψαν στην επανάληψη και στο τέλος δικαιώθηκαν. Με το γκολ του 25χρονου μέσου της Τότεναμ, Κρίστιαν Έρικσεν στο 18΄, οι Δανοί προηγήθηκαν, αλλά η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ δεν τα… παράτησε και στο 88΄ έφτασε στην ισοφάριση με τον 22χρονο άσο της Μπάγερν, Τζόσουα Κίμιχ.

Το ερχόμενο Σάββατο οι δύο ομάδες θα δώσουν προκριματικούς για το παγκόσμιο κύπελλο 2018. Η Γερμανία θα υποδεχθεί το Σαν Μαρίνο, ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Καζακστάν.