Aθλητικά NέαΗ Χίμκι… συνήλθε και επέστρεψε με Σβεντ!

Η Χίμκι… συνήλθε και επέστρεψε με Σβεντ!

Στον… δρόμο των νικών επέστρεψε η Χίμκι! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετρούσε τρεις σερί ήττες, αλλά με κορυφαίο τον Αλεξέι Σβεντ (26π.) επικράτησε 82-73 της Μπάμπεργκ και ανέβηκε στο 6-4. Πολύ καλοί επίσης και οι Γκιλ και Άντερσον με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα για τους Ρώσους, ενώ στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Χάνεϊκατ πρόσφερε άλλους 7 πόντους.

Από τους πρωταθλητές Γερμανίας ξεχώρισε ο Χίκμαν με 23 πόντους, με τον Τέιλορ να είχε 14, τους Χάκετ και Ράιτ να είχαν από 13 ο καθένας και τον Νίκο Ζήση σε 27 λεπτά να είχε 4 πόντους και 6 ασίστ.

Χωρίς… χαλινάρια μπήκαν και οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση, με τον ρυθμό να ήταν υψηλός από νωρίς και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Χίμκι να προηγείται 23-21. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να ξεφύγει στο +7 (40-33), αλλά η Μπάμπεργκ επέστρεψε και έτσι το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 42-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο +8 (62-54) και τον Χίκμαν να κάνει στο τέλος το 62-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανέλαβε… δράση ο Σβεντ, στέλνοντας τη Χίμκι στο +12 (78-66) στο 37’ και έχοντας τον έλεγχο μέχρι το τέλος έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-40, 62-56, 82-73