Aθλητικά NέαΗ Μπέτις είναι εδώ!

Η Μπέτις είναι εδώ!

Η ομάδα του Σετιέν ξεπέρασε την πίκρα από τον άδοξο αποκλεισμό στο Γιουρόπα Λιγκ, πέρασε από την έδρα της Βαγιαδολίδ (0-2) και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 αγωνιστικές για να ανέλθει στην 7η θέση της βαθμολογίας και να τεθεί εκ νέου σε τροχιά ευρωπαϊκής εξόδου.

Οι «βερδιμπλάνκος» ήταν πιο αποτελεσματικοί σε ένα ματς με λίγες φάσεις και προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με καταπληκτικό τέρμα του Μαντί. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «πουθελάνος» πίεσαν για την ισοφάριση και έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.

Στο 87’, ο Κανάλες πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή κούρσα στην αντεπίθεση και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Χοακίν, ο οποίος πλάσαρε σε σχεδόν κενή εστία για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του. Από την άλλη, η Βαγιαδολίδ παρέμεινε δίχως νίκη σε 4η συνεχόμενη αγωνιστική (0-1-3) και στέκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/2
Εσπανιόλ-Ουέσκα 1-1 (20′ Γκρανέρο – 47′ Ετσέιτα)

Σάββατο 23/2
Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (28′ Μάτα, 68′ Μολίνα – 58′ Ντε Τομάς)
Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα 2-4 (22′ Χεσούς Νάβας, 42′ Μερκάδο – 26′, 67′, 85′ Μέσι, 93′ Σουάρες)
Αλαβές-Θέλτα 0-0
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έιμπαρ 1-0 (1′ Ραούλ Γκαρθία)