Aθλητικά NέαΗ Άρσεναλ ξύπνησε αλλά δεν «σκότωσε» την Τσέλσι

Η Άρσεναλ ξύπνησε αλλά δεν «σκότωσε» την Τσέλσι

Χωρίς νικητή και τέρματα ολοκληρώθηκε (0-0) το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στην Τσέλσι και την Άρσεναλ στο «Stamford Bridge».

Οι μπλε ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι, όμως μετά το 20λεπτο η ομάδα του Βενγκέρ «ξύπνησε» και τους ζόρισε αρκετά. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου όμως ο Ράμσεϊ σημάδεψε το δοκάρι (41’).

Ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο δεν ήταν το ίδιο καλός και το ματς δεν είχε πολλές φάσεις. Στο 76’ η Άρσεναλ «πάγωσε» το γήπεδο, όμως τελικά το τέρμα του Μουστάφι ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Στο 87’ ο Νταβίντ Λουίς αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη, αφού βρήκε με την σχάρα τον Κολάσανιτς. Στα τελευταία λεπτά οι κανονιέρηδες έπαιξαν τα ρέστα τους όμως δεν μπόρεσαν να βγάλουν μεγάλη ευκαιρία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Premier League:

Παρασκευή (15/9)

Μπόρνμουθ-Μπράιτον 2-1 (67′ Σέρμαν, 73′ Ντεφόε – 55′ Μαρτς)

Σάββατο (16/9)

Κρίσταλ Πάλας-Σουθάμπτον 0-1 (6’ Ντέιβις)

Γουέστ Μπρομ-Γουέστ Χαμ 0-0

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-6 (28’, 31’, 81’ Αγουέρο, 37’ Γκάμπριελ Ζέσους, 63’ Οταμέντι, 89’ Στέρλινγκ)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 1-1 (30’ Σαλάχ / 27’ Άρφιλντ)

Νιούκαστλ-Στόουκ 2-1 (19’ Ατσού, 68’ Λασκίλς / 57’ Σακίρι)

Χάντερσφιλντ-Λέστερ 1-1 (46’ Ντεπουάτρ / 50’ Βάρντι πέν.)

Τότεναμ-Σουόνσι 0-0