Aθλητικά NέαΗ Αρμάνι τρίτη και... παρηγορημένη στο Final-4

Η Αρμάνι τρίτη και… παρηγορημένη στο Final-4

Στην τρίτη θέση της Euroleague ολοκλήρωσε μία απολύτως πετυχημένη ευρωπαϊκή σεζόν η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε 83-73 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον μικρό τελικό του Final-4 της Κολωνίας. Οι Ιταλοί επέστρεψαν μετά από 29 χρόνια στα Final Four και στο ματς των ηττημένων των ημιτελικών είχαν περισσότερη ενέργεια για να φτάσουν στη νίκη, κάτι που τελικά κατάφεραν.

Ο Μεσίνα δεν χρησιμοποίησε τους Ντιλέινι-Ντατόμε στον άνευ μεγάλου αντικρίσματος αγώνα και ο Ιτούδης τον Χάκετ. Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες διψήφιους και συγκεκριμένα τους Ροντρίγκεθ (14π., 6 ασ), Μίτσοβ (14π), Μορασκίνι (11π) και Ρολ (11π). Από την ΤΣΣΚΑ κορυφαίος ήταν ο Σενγκέλια (18π, 9ρ.) και ακολούθησαν οι Λούντμπεργκ (13π) και Φόιγκτμαν (12π, 6ρ).

Η Αρμάνι προηγήθηκε 10-5 στην αρχή του παιχνιδιού βασιζόμενη στην ευστοχία της από την γραμμή του τριπόντου, ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ λίγο αργότερα (12-13 στο 6′), με πρωταγωνιστή τον Λούντμπεργκ. Ο Μορασκίνι έγραψε με δύο συνεχόμενα τρίποντα το 20-20 στο 8′, για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 23-20 υπέρ των Ρώσων.

Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Ετόρε Μεσίνα απέδωσε καρπούς και στο 15′ οι Ιταλοί επανήλθαν στο προβάδισμα (29-27). Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα μεγάλωσαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στην ανάπαυλα στο +6 (40-34).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους δύο (42-40), αλλά η Αρμάνι ξέφυγε και πάλι χάρη σε τρίποντα από Ρολ και Ροντρίγκεθ για το 49-41. Ένα σερί όμως 8-0 της ομάδας του Ιτούδη έφερε την ισοπαλία (49-49), πριν οι Μιλανέζοι φτάσουν προηγούμενοι 60-57 στο 30′.

Μπαίνοντας μάλιστα με ένα επιμέρους 8-0 στην τελευταία περίοδο έκαναν το σκορ 68-57 στο 33′, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα. Οι Ρώσοι μείωσαν μέχρι τους 6 πόντους (75-69) στο 1’44” πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-73 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 60-57, 83-73