Aθλητικά NέαΗ Άουγκσμπουργκ… μπλόκαρε τη Ντόρτμουντ!

Η Άουγκσμπουργκ… μπλόκαρε τη Ντόρτμουντ!

Η Άουγκσμπουργκ κράτησε… άσφαιρη την Μπορούσια Ντόρτμουντ, «χτύπησε» από μια φορά σε κάθε ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης και επικράτησε με 2-0, για να κάνει το 2Χ2 στη φετινή Bundesliga, αναγκάζοντας παράλληλα τους Βεστφαλούς στην πρώτη τους βαθμολογική απώλεια νωρίς-νωρίς…

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο, χάρη σε κεφαλιά του Ουντουοκάι, μετά την… συστημένη εκτέλεση φάουλ του Καλιγκιούρι στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπίρκι, που δεν μπορούσε να αποτρέψει το… μοιραίο!

Ενώ σχετικά νωρίς στην επανάληψη ο πασέρ έγινε… σκόρερ, με τον Καλιγκιούρι να φεύγει στην «πλάτη» του Μενιέ, μετά από φοβερή πάσα του Νίντερλεχνερ και να πλασάρει εύστοχα τον Μπίρκι, στο τετ α τετ, για το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη της νίκη στην επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια» του γερμανικού ποδοσφαίρου πέτυχε σήμερα η Στουτγκάρδη, μέσα στο Μάιντς, με το 4-1 επί της τοπικής ομάδας να φέρει στην «σφραγίδα» των Γουαμανγκιτουκά και Κάλαϊτζιτς. Ο πρώτος ήταν αυτός που ισοφάρισε για τους Σουηβούς το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων και σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, ενώ ο δεύτερος ήταν εκείνος που έκλεισε τον… χορό των γκολ της Στουτγκάρδης, κάνοντας κι αυτός το 2Χ2, ενώ αμφότεροι είχαν κι από μια ασίστ στο ματς!

Αναλυτικά η δεύτερη αγωνιστική:

Παρασκευή 25/9
Χέρτα Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (76′ (αυτ.) Χίντερεγκερ – 30′ (πεν.) Σίλβα, 36′ Ντοστ, 70′ Ρόντε)

Σάββατο 26/9
Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (56′ Τουράμ – 79′ Σλότερμπεκ)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Λειψία 1-1 (20′ Ντεμιρμπάι – 14′ Φόρσμπεργκ)
Μάιντς-Στουτγκάρδη 1-4 (13′ Κουάισον – 45′ Γουαμανγκιτουκά, 61′ Ντιντάβι, 80′ Κλίμοβιτς, 86′ Κάλαϊτζιτς)
Άουγκσμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0 (40′ Ουντουοκάι, 54′ Καλιγκιούρι)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κολωνία 1-0 (78′ Έντμουντσον)
Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 19:30