Aθλητικά NέαΓλίτωσε τα χειρότερα η Μπάγερν!

Γλίτωσε τα χειρότερα η Μπάγερν!

Τη δεύτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών στη φετινή Bundesliga είχε η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ «κόλλησε» (1-1) στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Οι πρωτευουσιάνοι έκαναν καταπληκτική εμφάνιση, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και σαφώς δεν μπορούν να είναι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αφού δικαιούνταν κάτι περισσότερο. Από την άλλη, οι Βαυαροί πρέπει να λένε κι ευχαριστώ, αν και στο τελευταίο λεπτό πήγαν να «κλέψουν» τη νίκη με κεφαλιά του Σανέ, την οποία «έβγαλε» ο Λάτε με καταπληκτικό τρόπο.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, η Μπάγερν Μονάχου έφτασε τους 24 βαθμούς και έχει συγκάτοικο στην κορυφή τη Λειψία. Μάλιστα, αν η Λεβερκούζεν νικήσει αύριο (13/12) τη Χόφενχαϊμ θα τις υπερκεράσει και θα περάσει αυτή στην πρώτη θέση. Από την πλευρά της, η Ουνιόν έφτασε τους 17 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 6η θέση με Στουτγάρδη και Γκλάντμπαχ.

Το ματς:

Οι πρωτευουσιάνοι σόκαραν στο 4’ τους νταμπλούχους Γερμανίας και προηγήθηκαν με τον Πρόμελ. Βέβαια, με τη φετινή άμυνα των Βαυαρών, δεν προκαλεί και τόση μεγάλη εντύπωση που δέχθηκαν γκολ, αφού μόλις σε 5 από τα 20 φετινά τους επίσημα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, έχουν κρατήσει το μηδέν. Η Μπάγερν είχε μπει πολύ νωθρά στο παιχνίδι και παραλίγο να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο 22’ από τον Αβονίγι, που νίκησε τον Νόιερ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Μετά το ημίωρο, ήταν χαρακτηριστικό ότι η Ουνιόν είχε τέσσερις τελικές εντός στόχου και η Μπάγερν είχε μόλις τρεις και καμία στην εστία.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ εξακολουθούσε να παίζει σαν… υπνωτισμένη και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να χάνουν άλλες δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Αβονίγι (56’) και Μπίλτερ (62’). Και αφού δεν κατάφεραν να ρίξουν εντελώς στο καναβάτσο την αντίπαλό τους, το «πλήρωσαν». Στο 67’ μετά από υπέροχη προσπάθεια και σέντρα του Κομάν, ο Λεβαντόφσκι με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 82’ και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Φρίντριχ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Νόιερ. Στο τελευταίο λεπτό η Μπάγερν πήγε να κάνει το κόλπο γκρόσο με την κεφαλιά του Σανέ, αλλά ο Λούτε «απογειώθηκε» και έδιωξε τη μπάλα, κρατώντας το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.